Az ELTE az 5G Koalíció tagjai között
A jelenleg még szabványosítás előtt álló technológia a gyártás, a termelés és a szolgáltatói szektor digitalizációjának köszönhetően átalakítja a különböző ágazatokat az ipartól a mezőgazdaságon át az egészségügyig. 2020 után az 5G mobilszolgáltatás szinte korlátlan sávszélességet tud majd biztosítani: megteremtve ezzel a nagy adatátvitelt igénylő fejlesztések, így többek között a vezető nélküli és összekapcsolt járművek, a távdiagnosztika és távműtétek, a smart city és IoT (Internet of Things, hálózatra kapcsolt eszközök technológiája) fejlesztések infrastrukturális hátterét. Magyarország jelenleg a világ harmadik legjobb minőségű 4G mobilhálózatával rendelkezik, így jó helyzetből indul a következő generációs mobilfejlesztések terén kibontakozó nemzetközi versenyben. Ugyancsak biztos alapot jelent az autóipar erős hazai jelenléte. Számos olyan fejlesztésre kerül sor, amely „éles helyzetben” teszi majd kipróbálhatóvá az 5G fejlesztéseket; ilyen többek között az autonóm (önvezető) járművek tesztelésére is alkalmas zalaegerszegi tesztpálya.
Az ELTE képviseletében Horváth Zoltán, az IK dékánja vett részt az aláírási ceremónián. A szakmai workshopon az Informatikai Karon folyó, 5G-hez köthető, szerteágazó kutatás-fejlesztési tevékenységet mutatta be. Az ELTE Informatikai Karának oktatási-, alap- és alkalmazott kutatási stratégiájában eddig is kiemelt prioritásként szerepeltek az 5G Koalíció célkitűzései. 2018-ban autonómrendszer-informatikus mesterszak indul, mely önvezető autók szoftvereinek tervezésére készíti fel hallgatóit.
Az ELTE koalíciós részvételével új lehetőségek nyílnak meg a nagy horderejű, jövőformáló kutatások számára is az Ipar 4.0, a telekommunikáció és az autonómjármű fejlesztés területén.
Az eseményen Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Program összehangolásáért és megvalósításáért felelős miniszterelnöki biztos történelmi jelentőségűnek nevezte a megállapodást, amellyel – mint mondta – Magyarország belépett az 5G-technológia alkalmazásáért és hasznosításáért folyó globális versenybe. Az 5G koalíció céljainak megvalósítása a hétköznapi felhasználók életét teszi könnyebbé, emelte ki Jakab Roland, az Ericcson Magyarország ügyvezető igazgatója. Hozzátette, hogy a versenyelőny megtartása érdekében felhasználási lehetőségek egész sorát kell tesztelni, hogy azok magyar mérnökök munkájával kerülhessenek ki a világpiacra. Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója kijelentette, hogy a világ néhány éven belül nagyot fog változni, mivel az 5G szinte evolúciós szintű ugrást jelent a mobiltechnológiában. A majdnem valós idejű, késedelem nélküli – az emberi reakcióidő töredékével működő – kapcsolatok nemcsak az ipart, hanem a társadalmat is digitalizálják – tette hozzá.
Kép forrása: kormany.hu