Az ELTE doktorandusza nyerte az Országos IT Megmérettetést
Idén 2600-an jelentkeztek a tíz héten át tartó online informatikai versenyre, amelyen a résztvevők 24 különböző területen mérték össze tudásukat. Belekóstoltak egy új gyártósor robotjának tervezésébe, chatbotot fejlesztettek, megmutatták, hogy képesek komplett, adattárház-alapú rendszerek megtervezésére és elkészítésére, és Java Script-gurukként egy fiktív pénzintézet internetbankjának fejlesztésére is vállalkoztak. Akik eljutottak az IT biztonság utolsó fordulójának jó megoldásáig, 9,7-re értékelték a feladatok nehézségi fokát, a legnehezebbnek az Android programozást ítélték, ezt követte a beágyazott rendszerek kategória versenyfeladata. A 2600 jelentkezőből végül 700-nak sikerült minden megmérettetésen jól teljesítenie. A feladatok hitelesítőjeként 19 cég csatlakozott a versenyhez, hogy megmutassák: az IT sokszínű, szinte végtelen lehetőségeket rejtő szakma, amelyben azok is megtalálhatják a számításukat, akik ma még erre nem is gondolnak.
A versenyzők közül az ELTE Informatikai Doktori Iskolájának PhD-hallgatója, Borbély Zsófia bizonyult a legjobbnak: nyolc témában került az első tízbe, így ő repülhet a németországi Augsburgba, a KUKA központi gyárába, ahol megismerkedhet a cégnél alkalmazott technológiai megoldásokkal. Magyarország legsokoldalúbb informatikusa a Tesztautomatizálás, a Java Innovation és a Python kategóriákban is learatta a babérokat, így 85 társa közül övé lett „A legkiválóbb női versenyző” cím is. Zsófia informatikus családba született, így egyértelmű volt számára a pályaválasztás. Mesterszakos diplomáját a BME Informatikai Karán szerezte meg, 2017 óta pedig az ELTE PhD-hallgatója.
"A legkiválóbb női versenyző" különdíját Jakab László, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja adta át, aki az ünnepélyen úgy fogalmazott: „Kezd megdőlni az a sztereotípia, hogy az informatika fiús szakma”. A dékán reményei szerint az ilyen versenyek hozzájárulnak ahhoz, hogy az esélyegyenlőség alapvető és kikerülhetetlen értékmérő szemponttá váljon a kutatásfejlesztés és innováció valamennyi területén.
Ez egy olyan pálya, ahol a megszerzett tudás akár egy-két év alatt is elévülhet. Folyamatos fejlődési igény, tanulás, játékos kedv, kíváncsiság és tenni akarás: akik végigcsinálták a versenyt, azokban mindez megvan, mi őket kerestük, velük szeretnénk példát mutatni – mondta Pulay Gellért, a verseny főszervezője.
A verseny második helyezettje Fejér Attila lett, aki a Java Enterprise Edition és a JAVA (Spring, Hibernate, JPA) kategóriákban is nyert, további négyben pedig pontszerző helyen végzett. A harmadik hely Szőke Zoltáné, aki az Oracle SQL – PL/SQL programozás és az AWS – Big Data idei mesterének mondhatja magát további öt helyezése mellett.
Az IThon.info csapata 2017-ben indította el az Országos IT Megmérettetés kezdeményezést azért, hogy bemutassák a szakma sokszínűségét, kedvet csináljanak hozzá másoknak is, valamint megkeressék és reflektorfénybe állítsák az arra érdemes szakembereket. A 2019-es versenyre már most lehet regisztrálni, tavasszal pedig a tervek szerint meghirdetik a nagy IT Összefogást, ahol cégek csapatostul nevezhetnek weboldalak akadálymentesítésére.
Forrás: ELTE IK, IThon.info
Fotó: Nagy Szabi