Az ELTE eredményei a 37. OTDK-n

2025.05.19.
Az ELTE eredményei a 37. OTDK-n
Hallgatóink idén 14 szekcióban összesen 108 első, 99 második és 83 harmadik helyezést értek el, emellett 98 különdíjat szereztek az Országos Tudományos Diákköri Konferencián. A Reménység-kitűzőt a Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekcióban, valamint a Fizika, Földtudományok és Matematika Szekcióban is ELTE-s hallgató vehette át. 

Idén 37. alkalommal rendezte meg az OTDT a hungaricumnak számító Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK). Magyarország legnagyobb egybefüggő tudományos rendezvényére 2025-ben több mint 5500 pályamunka érkezett, ami 17%-os növekedést jelent a 2023-as évhez képest, és 47-szerese az első, 1955-ös OTDK pályamunkáinak. Újdonságot jelentett, hogy a konferencia előadásai élőben, online is követhetőek voltak, és azóta is visszanézhetők az egyes szekciók Youtube-csatornáin, egyaránt erősítve a tudományos diákköri mozgalmat és az online médiatudatosságot. 

A konferenciasorozatnak március 24. és április 30. között tíz hazai és egy határon túli egyetem adott otthont, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara az Agrártudományi Szekciót rendezte meg. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem idén a Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekciót (PPAK) fogadta be házigazdaként Szombathelyen, a Savaria Egyetemi Központban. A szekció munkáját az ELTE PPK szombathelyi Pedagógiai és Pszichológiai Intézete koordinálta.

Az ELTE széles körű jelenléte és kiváló eredményei jól mutatják az intézmény sokszínűségét és hallgatói tudományos munkájának magas színvonalát.

Az Állam- és Jogtudományi Szekcióban egyetemünk joghallgatói kiemelkedő eredményeket értek el: 6 első, 11 második és 7 harmadik helyezést szereztek, emellett 4 különdíjjal gazdagodtak, és oktatóik 8 tagozatban vehették át a legjobb opponensnek járó díjat. Az így szerzett 36 díjjal az ELTE ÁJK a részt vevő jogi karok közül az első helyen végzett. A záróeseményen átadták a frissen alapított Tóth Károly-díjat is, amelyet első alkalommal Vékás Lajos akadémikus, az ELTE Polgári Jogi Tanszék emeritus professzora kapott meg. Az ünnepség végén Tóth J. Zoltán, a KRE ÁJK dékánja átadta a stafétát Kajtár Gábornak, az ELTE ÁJK dékánhelyettesének – 

a 2027-es jogi OTDK-konferenciát az ELTE fogja szervezni. 

Az ELTE TTK hallgatói szép eredményeket értek el a Debreceni Egyetemen megrendezett Kémiai és Vegyipari Szekcióban: 4 első, 3 második és 4 harmadik helyezést szereztek, valamint 8 különdíjjal is gazdagodtak. 

A konferencia a Testnevelés- és Sporttudományi Szekcióval folytatódott, melyen az ELTE szombathelyi hallgatói összesen négy díjat nyertek: 1 első, 1 második és 1 harmadik helyezést, valamint 1 különdíjat szereztek. A versenyt a százéves Testnevelési Egyetem rendezte, ahol rekordszámú, 150 pályamunkát mutattak be 19 tagozatban. Az ELTE-t a PPK szombathelyi Sporttudományi Intézet 14 hallgatója képviselte, és több ELTE-s oktató is zsűritagként vett részt a munkában.

Az ELTE-sek a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekcióban összesen 20 díjat nyertek, köztük 7 első, 7 második és 3 harmadik helyezést, valamint 3 különdíjat. A nagykőrösi rendezvényen 15 tagozatban szerepeltek sikeresen egyetemünk hallgatói, akik több karról érkeztek (BGGYK, BDPK, BTK, IK, TÓK és TTK).

A Humántudományi Szekcióra Szegeden került sor, itt az ELTE hallgatói 20 első, 17 második és 22 harmadik helyezést értek el, emellett 14 különdíjban és 10 jutalomban részesültek, így összesen 73 elismerést hoztak haza. A rekordszámú, több mint 545 pályamunkát felvonultató mezőnyben

az ELTE-sek szinte minden tagozatban eredményesen szerepeltek,

többek között dominálták a Társadalomnéprajz, tárgyi kultúra tagozatot, és kiemelkedő eredményeket értek el az őskori és ókortudományi konferenciákon is. A különdíjakat is túlnyomórészt ELTE-sek hozták el: olyan rangos szervezetek ismerték el munkájukat, mint például a Fiatal Írók Szövetsége. A Doktoranduszok Országos Szövetsége díját idén ELTE-s kapta, és a szekció Roska Tamás-előadását is ELTE-s tartotta.

Az ugyancsak Szegeden megrendezett Biológia Szekcióban összesen 7 első, 8 második, 8 harmadik helyezést és 6 különdíjat szereztek az ELTE-s versenyzők. A Molekuláris Genetika I. tagozatban mindhárom dobogós helyezést ELTE-sek érték el, de hasonlóan eredményesek voltak a Molekuláris Genetika II. és a Neurobiológiai és Neurofiziológia 1. tagozatokban is. Több díjat nyertek továbbá állatökológiából, etológiából, evolúció- és populációbiológiából, valamint immunológiából. A szombathelyi BDPK hallgatója két külön tagozatban is helyezést ért el, egy második és egy harmadik díjat nyerve.

A Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekcióban az ELTE hallgatói 18 első, 12 második és 8 harmadik helyezést, valamint 20 különdíjat nyertek, összesen 23 tagozatban szerepeltek sikeresen. Kiemelkedő eredmény, hogy az Általános Lélektan 1. és a Sport és mozgás pszichológiája tagozatokban az összes helyezést ELTE-sek szerezték meg. 

Az OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójában (FiFőMa) az ELTE-sek összesen 23 első, 18 második, 9 harmadik helyezést és 21 különdíjat szereztek meg, ezzel

túlszárnyalták két évvel ezelőtti kiemelkedő teljesítményüket is. 

Hét tagozatban az összes díjat – beleértve a dobogós helyezéseket és különdíjakat is – ELTE-sek hozták el. A rendezvény ELTE-s vonatkozásait erősítette, hogy a nyitóünnepségen a Roska Tamás-előadást az ELTE TTK 2024-ben doktorált hallgatója tartotta.A záróeseményen az ELTE Radnóti gimnázium diákja is elismerésben részesült a középiskolás szekcióban.

Az OTDK április második felében a Had- és Rendészettudományi, Műszaki Tudományi valamint a Művészeti és Művészettudomány szekciókkal folytatódott, ahol összesen 11 díjat gyűjtöttek össze az ELTE-sek: 2 első, 2 második, 4 harmadik helyezést, valamint 3 különdíjat szerezve.

Az Informatikatudományi Szekciót a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen rendezték meg, ahol az ELTE hallgatói összesen 32 elismerést szereztek: 5 első, 9 második és 9 harmadik helyezést értek el, emellett kilencen különdíjat is kaptak. 

A Miskolci Egyetemen zajló Társadalomtudományi Szekcióban az ELTE hallgatói 12 első, 8 második és 6 harmadik helyezést szereztek meg, valamint 6 különdíjban is részesültek, a Doktoranduszok Országos Szövetségének jutalmát két ELTE-s hallgató vehette át.

A Miskolci Egyetemen április 28-30. között zajlott az OTDK utolsó szekciója. A Közgazdaságtudományi Szekcióban az ELTE hallgatói összesen 11 díjat nyertek el: 3 első, 3 második és 2 harmadik helyezést értek el, valamint 3 különdíjat is hazahoztak. Az első helyeket az Ágazati gazdaságtan – Ágazati elemzések pénzügyi adatok alapján, a Marketing – Fogyasztói magatartás, valamint a Számvitel, kontrolling tagozatokban szerezték meg.

A Pro Scientia Aranyérmesek Társaságának különdíját, a Reménység-kitűzőt az idei évben két ELTE-s hallgató vehette át: Horváth Milla Mária (PPK) a Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekcióban, valamint Fröhlich Viktória (TTK) az Fizika, Földtudományok és Matematika Szekcióban

A szekciók nyitóelőadásainak megtartására idén is a doktori képzésben jelenleg résztvevő fiatalok közül kérték fel a legkiválóbbakat. Az idei Roska Tamás-díjas előadók közül ketten képviselték az Eötvös Loránd Tudományegyetemet. A felszínalatti vizeket kutató TTK-s Baják Petra a FiFöMa Szekcióban, míg az első-világháború karrierépítésre gyakorolt hatását vizsgáló Szabó Róbert (BTK) a Humántudományi Szekcióban mutatkozhatott be.

Összes OTDK-s hírünk itt olvasható.