Az ELTE-n folytatja munkáját Endrődi Gergely kutatófizikus

Endrődi Gergely elméleti részecskefizikával foglalkozik, elsősorban a világegyetem kialakulását, a csillagok felépülését, az anyag mikroszkopikus szerkezetét vizsgálja. Speciális kutatási területe a rácstérelmélet, egy olyan módszer, amelynek segítségével az elemi részecskéket és azok kölcsönhatásait lehet szuperszámítógépeken futó szimuláció segítségével leírni. Ezzel a területtel az ELTE TTK-n találkozott először, ahol egy nemzetközi szinten élvonalbeli kutatócsoportba kapcsolódott be. A TTK-n szerzett előbb fizikusi diplomát, majd doktori címet, innen ment aztán külföldre. Először a Regensburgi Egyetemen dolgozott, majd 2016-ban a Frankfurti Egyetemtől kapott lehetőséget, hogy saját kutatócsoportot vezessen. 2020-ban a Bielefeldi Egyetemen kapott professzori állást, tavaly pedig elnyert egy 2 millió eurós European Research Council kutatói pályázatot.
A képen (jobbról balra) Endrődi Gergely, Hankó Balázs, Krausz Ferenc és Kacskovics Imre a sajtótájékoztatón (Fotó: MTI / Kovács Tamás)
"Endrődi Gergely olyan csapatba jön vissza, amelynek tagjai értik, hogy mit csinál, és hatékonyan támogatni tudják munkájában" – hangsúlyozta Kacskovics Imre. Az ELTE TTK dékánja hozzátette: bízik benne, hogy a kutató nemcsak a tudományt hozza haza, hanem az oktatásban is részt vesz majd. Az ELTE kiemelt célja, hogy minél több kiváló hazai és külföldi fiatal válassza az egyetemet tanulmányai színteréül, nekik pedig remek motiváció lehet a kiváló tudós élvonalbeli, izgalmas kutatása, amelyet most a Természettudományi Karra hozott.
A részecskefizikus az első, aki a magyar Kormány által életre hívott Research Grant Hungary program keretében tér vissza Magyarországra. A program célja, hogy nemzetközi szinten kiemelkedő eredményeket elérő magyar tudósokat hozzon haza, ezzel is erősítve a hazai tudomány versenyképességét.
Endrődi Gergely novemberben kezdi meg a munkát az ELTE Természettudományi Karán.
Forrás: MTI