Az ELTE-n kezdett az Európai Lány Informatikai Diákolimpia bronzérmese
A törökországi Antalyában október 16. és 23. között másodszor rendezték meg az Európai Lány Informatikai Diákolimpiát (EGOI). A kezdeményezés a szervezők szerint azért kiemelkedően fontos, mert jelenleg mind világszerte, mind itthon a szükségesnél kevesebb nő dolgozik informatikusként, és a speciális verseny a tehetséges lányokra irányítja a figyelmet.
Az EGOI-n idén a világ 44 országából mintegy száz középiskolás lány vett részt, a résztvevőknek versenyprogramozási feladatokat kellett megoldaniuk, hasonlóan a többi diákolimpiához, így például a CEOI-hoz, az IOI-hoz.
A négyfős magyar delegációból a 2022-es EGOI-n hárman is bronzérmet kaptak: Éles Júlia (a tavalyi EGOI ezüstérmese), Fülöp Csilla, a Szegedi Radnóti Miklós Gimnázium tanulója és Nagy Korina, a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium tanulója. Éles Júliának a versenyt támogató Boston Consulting Group visiting associate pozíciót is felajánlott, amelyet az egyetem második évének elvégzése után tölthet be. A BCG a világ három legnagyobb stratégiaitanácsadó-cégének egyike, a vállalatnál szerzett munkatapasztalat a későbbi elhelyezkedésben is komoly segítséget jelenthet.
Éles Júlia a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban végezte középiskolai tanulmányait, de nagy informatikai versenyek rendszeres résztvevőjeként régóta részt vesz a Neumann Társaság tehetséggondozási programjában. Az idei EGOI-ra is a neumannos tanárok – Erdősné Németh Ágnes, Zsakó László, Horváth Gyula és Nikházy László – támogatásával készült, emellett egy mentorprogram keretében Ladányi Szandra mesterszakos hallgató is segítette.
Szabó Zsanett, Nagy Boglárka, Fülöp Csilla, Merve Nasli guide, Nagy Korina, Éles Júlia és Erdősné dr. Németh Ágnes
A bronzérmes programozó szeptembertől az ELTE Informatikai Karán programtervező informatikus szakon tanul. Mivel bekerült a Neumann Tehetséggondozó Csoportba, az alapokon gyorsabb ütemben és egy kis „plusszal” eshet át, nem kell általa már ismert témákkal időt tölteni. „Imádom az egyetemi életet, teljesen más a környezet, mint a középiskolában. Bár sok mindent ismerek, rengeteg új dologgal találkozom, ami külön örömmel tölt el” – mondta első benyomásairól.
Megkérdeztük, miért is szereti az informatikát. „Az alkotás lehetősége fogott meg leginkább az informatikában:
egy üres fájlból akár már pár sor kóddal is teremthetünk valamit.
Számomra ebben rejlik az informatika szépsége” – válaszolta. Hatodikos kora óta vesz részt a Nemes Tihamér programozási versenyeken, matekból viszont már ötödikesként kezdett versenyekre járni. Az idei EGOI-n a feladatok jelentették számára a legnagyobb kihívást, szerinte nehézségükben sokkal inkább közelítettek az IOI feladataihoz, mint tavaly – mondta el. „Mondanom sem kell, jól megdolgoztattak mindkét versenynapon” – tette hozzá.
„Az EGOI nemcsak a diákok, hanem a csapatvezető tanárok számára is hasznos, hiszen megbeszélhetjük egymással a bevált oktatási gyakorlatainkat. A verseny elősegíti olyan közös projektek életre keltését is, amelyek a lányokat a STEM tárgyak, elsősorban az informatika felé terelik. A csapatvezetők többsége a versenyen nő volt, ők a diákok felkészítésében is közreműködtek, és ezzel pozitív szerepmintát is közvetítenek a lányok felé” – nyilatkozta a versenyt követően Erdősné Németh Ágnes, a magyar csapat vezetője.
A Neumann János Számítógéptudományi Társaság még szeptemberben készített interjút a versenyzővel, a cikk itt olvasható.