Az ELTE oktatójának filmje kapta a legtöbb díjat idén a filmkritikusoktól

2020.02.04.
Az ELTE oktatójának filmje kapta a legtöbb díjat idén a filmkritikusoktól
Átadták a Magyar Filmkritikusok Díját január 30-án az előző év legjobbnak ítélt teljesítményeiért. Tóth Barnabás, a BTK Filmtudományi Tanszék mestertanárának filmje, az Akik maradtak kiérdemelte a legjobb forgatókönyv díját, a filmben nyújtott teljesítményéért pedig Szőke Abigél és Hajduk Károly kapta a legjobb női, illetve a legjobb férfi főszereplőnek járó elismerést.

A film a II. világháború utáni Budapesten játszódik, egy kamaszlány és egy középkorú férfi egymásra találását beszéli el. Mindketten sokat veszítettek, és mindketten szeretnének új életet kezdeni, miközben körülöttük már a Rákosi-rendszer diktatúrája alakul. Vajon túl lehet-e élni a múlt és a jövő tragédiáit, ha összekapaszkodnak azok, akik még megmaradtak? A lélekemelő film könnyedséggel és melegséggel beszél a szeretet gyógyító erejéről. 

Magyarország hivatalos jelöltje, az Akik maradtak 2019 végén felkerült a 10 alkotást számláló Oscar shortlistre is nemzetközi film kategóriában, s bár a válogatott 5-be már nem jutott be, hatalmas siker ez egy olyan filmnek, amelyik alapvetően nem moziforgalmazásra készült, költségvetése pedig eltörpül a nagy európai vagy amerikai filmeké mellett. Tóth Barnabásnak nem ez volt az első megjelenése az Oscar történetében: 2018-as Susotázs című rövidfilmje is bekerült a 2019-es Oscar-díj legjobb élőszereplős rövidfilmkategóriájának 10 kisfilmet tartalmazó szűkített listájára.

Tóth Barnabás forgatókönyvíró, filmrendező, producer, színész. 2003-ban párhuzamosan végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetem rendező és producer szakán, 2 nagyjátékfilm, 3 tévésorozat és közel 20 rövidfilm fűződik a nevéhez. 22 országban forgatott különböző televízióknak riport- és dokumentumfilmeket. A filmezés mellett a Momentán Társulat alapító tagja, valamint 70 hangoskönyv és több száz szinkronszerep fűződik a nevéhez. Színészként és rendezőasszisztensként is rendszeresen felbukkan nemzetközi produkciókban. Újratervezés (2013) című kisfilmje egy hét alatt 1,5 milliós nézettséget ért el a vimeón, amivel az egyik legsikeresebb magyar rövidfilmmé vált. Az ELTE Filmtudományi Tanszéken filmrendezést, produceri, gyártásvezetői és rendezőasszisztensi ismereteket, filmszínészetet és improvizációt tanít.

Borítófotó: contextus.hu