Az ELTEFeszt 2018 központi programja

2018.10.01.
Az ELTEFeszt 2018 központi programja

2018.október 12. 

8:30

Megnyitó
Köszöntőt mond: Borhy László akadémikus, az ELTE rektora
Helyszín: Gólyavár, Mária Terézia terem

9:00

Dinoszauruszok nyomában itthon és a nagyvilágban: tanulás, felfedezés és a kutatói élet

Előadó: Ősi Attila geológus-paleontológus, kutatócsoport-vezető, 
Természettudományi Kar, MTA-ELTE „Lendület” Dinoszaurusz Kutatócsoport
Helyszín: Gólyavár, Mária Terézia terem

Magyarország területéről sokáig nem ismertük dinoszauruszok vagy kortárs őshüllők csontleleteit. 2000-ben ez megváltozott és a mára már világhírű, iharkúti ősgerinces lelőhelyről több tízezer ősgerinces lelet, köztük dinoszaurusz fogak, koponyák, és csontvázak maradványai kerültek elő. Iharkút mellett Ajka és Villány határában is rendszeres ásatások zajlanak, ahonnan igen gazdag őshüllő anyag került elő. A hazai kutatások mellett külföldön is folyik a munka, és a hazahozott tapasztalatok nagyban segítik az itthoni kutatást. A Kína, Brazília, vagy éppen Spanyolország lelőhelyein és múzeumaiban végzett kutatómunka sok tekintetben hozzájárult mind a hazai leletek, mind az egyes őshüllő csoportok pontosabb megismeréséhez. A kutatói élet azonban nem csak terep, kaland és felfedezés: az egyetemi tanulmányok és az ott folyó kutatásokba való bekapcsolódás jelentik az első lépést, mely jól teszteli, megvan-e bennünk a kellő rátermettség.


A világrend átalakulása a 21. század elején

Előadó: Magyarics Tamás amerikanista, egyetemi tanár, 
Bölcsészettudományi Kar, Amerikanisztika Tanszék
Helyszín: Gólyavár, Pázmány Péter terem

A 21. század elején jelentős változások kezdődtek a nemzetközi életben. Általánosságban a „hatalom szóródásáról” beszélhetünk. Ennek több szintjét lehet megkülönböztetni: új hatalmi központok megjelenését, elsősorban Ázsiában (azaz, földrajzi eltolódás), illetve új nemzetek alatti és nemzetek fölötti nemzetközi szereplők jelentek meg és erősödtek meg. Továbbá, napjainkban az információ (és az ahhoz való hozzáférés) egyre inkább hatalmi tényező; az 1990-es években kezdődött információs forradalom (Internet, Google, Facebook, Twitter, stb.) csökkentette a politikai, gazdasági és társadalmi elit hatalmi monopóliumát, és „demokratizálta” az információáramlást, egyre több embernek téve lehetővé a politikai folyamatokban való részvételt. A kérdés az, hogy ezek a folyamatok és változások hogyan alakítják át az egyes nagyhatalmak, illetve hatalmi központok egymáshoz való viszonyát; miként érintik a multilaterális intézményeket (pl. ENSZ), és stabilabbá vagy instabilabbá teszik-e a világrendet.

10:00-13:45

Nemzetközi lehetőségek, tehetséggondozás és érettségi előkészítő

14:00

Bazinga! Arcok autizmussal

Előadó: Stefanik Krisztina gyógypedagógus, autizmus-szakértő, 
Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, Atipikus Viselkedés és Kogníció Gyógypedagógiai Intézet
Helyszín: Gólyavár, Mária Terézia terem

Az autizmus valószínűleg egyidős az emberiséggel. Az eltelt hosszú idő alatt (valójában csak az elmúlt 70 évben) képessé váltunk megbízhatóan diagnosztizálni ezt a sajátos állapotot és hatalmas mennyiségű kutatási adattal feltérképezni természetét, ám elmaradtunk az autizmussal élő emberek valódi társadalmi befogadásával. Mit tud a „neurotipikus többség” az autizmussal élő emberekről? Milyen szinten képes megérteni az autizmussal élő emberek gondolkodásmódját? Mennyit segít és mennyit árt ebben a média? Tényleg mindenki egy kicsit autisztikus? Hogyan viszonyulnak a gimnazisták autizmussal élő osztálytársukhoz? Mit tehetnek értünk és mit tanítanak nekünk az autizmussal élő emberek? Az előadásban tudományos kutatások eredményei és hétköznapi tapasztalatok segítségével ezekre a kérdésekre keressük a választ.


A felfedező kutatásoktól a gyógyszeriparig: biotechnológia az ELTE-n

Előadó: Kacskovics Imre immunológus, egyetemi tanár, 
Természettudományi Kar, Immunológiai Tanszék
Helyszín: Gólyavár, Pázmány Péter terem

A TTK Biológiai Intézetében évtizedek óta magas színvonalú biológiai kutatások zajlanak, melyek eddig leginkább alap- és felfedező kutatások voltak, de az utóbbi években egyre nőtt a kutatás-fejlesztés során megvalósuló projektek száma is. A hazai biotechnológiai ipar egyre intenzívebben érdeklődött a közös fejlesztések iránt, jelenleg is számos pályázat keretében folynak különböző projektek az ELTE-n. Más egyetemekkel, kutatóintézetekkel és ipari partnerekkel együttműködve így a hagyományosan magas színvonalú biológusképzés mellett lehetőség nyílt egy 21. századi biotechnológiai elitképzés megvalósítására is. Az előadás ezeket a kutatásokat és a biotechnológiai képzést mutatja be.


Eötvös Loránd emléktáblájának felavatása halálának 100. évfordulója alkalmából az egykori Fizikai Intézet helyén a Trefort-kertben.

15:00

Kerekasztal-beszélgetés egykori és jelenlegi ELTE-s hallgatókkal a tudomány, a kultúra és a sport területéről

Gulyás-party, nyereményjáték eredményhirdetés

17:00

Koncert, fellép a Seven Seconds in the Future