Az Ószövetség-magyarázatok történetéből

2016. március 16.
ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)
2016. március 16. -
ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)

Az ELTE BTK Assziriológiai és Hebraisztikai Tanszék Az Írás arcai című előadás-sorozatának következő alkalmán 2016. március 16-án Karasszon István, a Károli Gáspár Református Egyetem egyetemi tanára tart előadást „Arcképek az Ószövetség magyarázatának történetéből” címmel.
Az Ószövetség magyarázatában páratlan tudásanyagot halmoztak föl a kutatók az évszázadok során. A mai diákok számára talán meglepő lehet, hogy az ószövetségi tanszékeket az egyetemek teológiai karán mintegy 150 éve hozták létre – eladdig, de bizonnyal ezután is, az Ószövetség magyarázatához szükséges ismeretanyag az ókortudomány része volt. S bizonnyal az is meglepő, hogy egyik vagy másik ismeretre milyen összefüggésben jutottak a kutatók, illetve a ma párhuzamosnak tartott tudományok fejlődése hogyan áll összhangban az ószövetségi tudomány alakulásával. A napóleoni hódítások során előállt új történetszemlélet, az ókori kelet kutatásának új ismeretei, a Homérosz-kutatás eredményei mind olyan kérdések, amelyeket együtt kell látnunk az Ószövetség magyarázatának egy-egy irányzatával. A kutatástörténet megismerése ugyanakkor meg is határozza, hogy milyen logika szerint halad a további kutatás: a múlt megismerésének célja nyilván a jövő alakítása. A visszatekintés nem mindig pozitív: vannak olyan tudományos eredmények is, amelyeket a későbbi korok cáfoltak, vannak irányzatok, amelyek tévútnak bizonyultak. A helyes megoldásokat azonban csak az tudja kellőképpen értékelni, aki tisztában van az útkereséssel, s eligazodik a jelen kutatás útvesztői között is.
A sorozat szervezői az Ókortudományi Intézet adjunktusai, Buzási Gábor és Koltai Kornélia. Az előző előadásról készített összefoglaló itt olvasható, a következő előadást március 30-án Kőszeghy Miklós tartja.
A félév programja
Facebook
Időpont: 2016. március 16. 16:00
Helyszín: ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)
ELTE BTK Bibliatudomány