Az űripar fontos szereplői lehetnek a magyar egyetemek

2024.04.05.
Az űripar fontos szereplői lehetnek a magyar egyetemek
A szektor képviselői az ELTE TTK és a Thales Alenia Space szakmai fórumán tanácskoztak március 28-án Lágymányoson.

Az ELTE  lágymányosi campusa adott otthont a Természettudományi Kar és a Thales Alenia Space (TAS) multinacionális nagyvállalat Űrtechnológiai Fórumának, melyen a szervezők mellett hét további magyar egyetem, az Európai Űrügynökség (ESA), az EU és több hazai űripari cég küldöttei is képviseltették magukat. A résztvevők szerint a magyar egyetemek nem csak a magas színvonalú képzés és utánpótlás-nevelés miatt fontosak a nemzetközi űripar számára, de a szektor fontos üzleti szereplőivé is válhatnak.

Az egész napos megbeszélésen részt vett Bohry László akadémikus, az ELTE rektora, Kacskovics Imre, a TTK dékánja, Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, Habsburg György, Magyarország párizsi nagykövete, Éger András, a Külgazdasági és Külügyminisztérium főosztályvezetője, valamint a Budapesti Francia Intézet munkatársai, a TAS képviseletében pedig Freddy Geyer európai együttműködésekért felelős igazgató, valamint Hervé Legay tudományos és kutatói együttműködésekért felelős vezető.

A fórummal az ELTE a hazai űrkutatás egyik zászlóshajójaként jelentős lépést tett a magyar egyetemi szektor üzleti lehetőségeink fejlesztése érdekében a gyorsan bővülő európai űriparban – fogalmazott Tóth L. Viktor egyetemi docens, a helyi szervezőbizottság vezetője, az ELTE Fizikai és Csillagászati Intézet oktatója, az Űrkutatási Tudományos Tanács tagja.

A fórumon az egyetemek számos olyan fejlesztést mutattak be, amelyek komoly nemzetközi érdeklődésre tarthatnak számot, és már a közeljövőben együttműködések alapjául szolgálhatnak. A résztvevők megismerhették többek között a földmegfigyelés, a robotika, a mesterséges intelligencia, az űrtörmelék vizsgálat, a detektorrendszerek és különleges anyagok fejlesztése és űrbéli alkalmazása területén zajló kutatásokat, elért eredményeket.

Az egyetemi kutatások űriparban való hasznosítását az ESA, az EUSPA (az EU űrügynöksége), továbbá a Francia Intézet különböző pályázatokkal támogatja, melyeket a szervezetek képviselői mutattak be a résztvevőknek. A rendezvény végén a jövő szakember-generációját képviselve a hallgatók is lehetőséget kaptak, hogy a TAS képviselőivel konzultálhassanak. A francia vendégek kiemelték, hogy a hazai egyetemek nem csak a magyar űripari tevékenység hátországát adják magas szintű és alkalmazott szakmai képzésükkel, de maguk is potens üzleti szereplők lehetnek, akár már a közeljövőben.

Egyetemi űrkutatási fórum 2024

Egyetemi űrkutatási fórum 2024

0

/

0

0

/

0