Birtalan Ágnes a mongolisztikai szövetség új elnöke

2016.08.24.
Birtalan Ágnes a mongolisztikai szövetség új elnöke
A Nemzetközi Mongolisztikai Szövetség 2016. augusztus 15–18. közötti, 11. kongresszusán az ELTE BTK Belső-Ázsiai Tanszékének vezetőjét választották meg a szervezet következő elnökének.

A Nemzetközi Mongolisztikai Szövetség 2016. augusztus 15–18. között Ulánbátorban ülésezett. A 11. Nemzetközi Mongolisztikai Kongresszus augusztus 18-i zárógyűlésén а leköszönő Klaus Sagaster elnök és D. Tömörtogoo főtitkár helyére az ELTE BTK Belső-Ázsiai Tanszékének vezetőjét, Birtalan Ágnes egyetemi docenst választották meg a szövetség következő elnökének, az új főtitkár pedig S. Chuluun lett. A mintegy 400 résztvevővel zajló kongresszuson a BTK mongolisztikai műhelyét Birtalan Ágnes, Teleki Krisztina, Avar Ákos, Cser Zoltán és Rákos Attila képviselte előadásával. A kongresszus angol és mongol nyelvű programja megtalálható az alábbi oldalon.

Birtalan Ágnes orientalista, mongolista egyetemi tanár, az ELTE Belső-ázsiai Tanszék tanszékvezetője. Az ELTE BTK mongol filológia, orosz nyelv és irodalom valamint történelem szakán szerzett diplomát 1985-ben. Ezt követően a Mongóliai Állami Egyetemen tanult egy évig, illetve a leningrádi Zsdanov Egyetemen orosz és mongol nyelvi részképzésen vett részt. 1991-től mandzsu tanulmányokat folytatott Bonnban, a Seminar für Zentralasiatische Studien und Sprachwissenschafton. 1991-ben lett a nyelvtudomány kandidátusa az Egy századeleji ojrát népdalgyűjtemény műfajai és nyelve című disszertációjával, 2001-ben habilitált (Tanulmányok a mongol sámánizmusról és népvallásról). 1990-től 1993-ig az ELTE Belső-ázsiai Tanszék tanársegédjeként, 1993-tól egyetemi docensként tevékenykedett. 2000-től a tanszék tanszékvezetője. 1990-ben részt vett az A-szakos mongolisztikai, valamint a mongolisztikai PhD képzési képzési rendszer kidolgozásában az ELTE-n. 1996-tól tevékeny részt vállalt az ELTE Buddhista vallástörténeti és filozófiai programjának megszervezésében, amelynek azóta is társvezetője. 2005-től feladata volt a bolognai rendszerben a mongol BA, valamint a mongol, buddhista, délkelet-ázsiai és koreai minor szakok kidolgozása.