Blog indult a biológia közoktatás támogatására

2023.04.04.
Blog indult a biológia közoktatás támogatására
Kriska György blogja kétnaponta jelentkezik új bejegyzéssel, és máris nagyon kedvező a fogadtatása, hétvégi indulása óta több biológiatanár üdvözölte.

A biologiatanar.blog.hu a biológia tanításához és tanulásához nyújt sokszínű segítséget. A bejegyzések jelenleg 5 témakörbe sorolhatók. A különböző témakörök bejegyzései egymással váltakozva jelennek meg, ugyanakkor ezek témakör szerinti csoportosításban is elérhetők.

A biológiai vizsgálatok képes-filmes szemléltetéssel bejegyzések központjában gyakorlati vizsgálatok állnak, amelyekhez feliratozott képek, videók és interaktív ellenőrző feladatok kapcsolódnak. Ily módon ezek a bejegyzések a gyakorlati feladatok elvégzése mellett a szemléltetést és a tudás rögzítését is támogatják. A gyakorlati vizsgálatok alanyai olyan nem védett típusélőlények, melyek az antropogén, városi környezetben is könnyen beszerezhetők, például kereskedelmi forgalomban megvásárolható zöldségfélék és dísznövények, vagy a degradált társulásokban is megjelenő tömegfajok egyedei.

Egy másik csoportot képeznek az interaktív közép- és emeltszintű érettségi feladatok, itt digitalizált érettségi feladatok szerepelnek, amelyek mobiltelefonon is megoldhatók. Ezáltal

nem csak a tanórai munkát, hanem az önálló felkészülést is segíthetik.

A digitális feladatok tartalmukban azonosak az érettségi feladatokkal, ugyanakkor megoldásuk módjában lehetnek eltérések a számítógépes lehetőségek meghatározottsága miatt.

Az ELTE Biológiai Intézet oktatói a jobbítás szándékától vezérelve kezdték el lektorálni az Oktatási Hivatal gimnáziumi biológia és biológia-egészségtan tankönyveit. A szakmailag és szakmódszertanilag korrigálandó részekről táblázatos formában adnak részletes információkat, amelyek mellett a tankönyv érintett oldalai is megtekinthetők a blogon. A munka jelenleg is folytatódik biológia tanárszakos ELTE hallgatók bevonásával.

Vannak szemléltető bejegyzések, ahol térhatású képek vagy filmrészletek mutatnak be biológiai jelenségeket és szűkebb tématerületeket, és a blog ajánlót is tartalmaz, ahol az érdeklődők a biológia oktatásához, tanulásához kapcsolódó honlapokról, filmekről, programokról tájékozódhatnak.

Arra is van lehetőség, hogy valaki saját bejegyzést tegyen közzé a blogon, ekkor a kriska.gyorgy@ttk.elte.hu email-címre lehet elküldeni a publikálásra javasolt anyagot.