Bölcsészettudományi Kar (BTK)

2022. OKTÓBER 14.
SOKSZÍNŰ BÖLCSÉSZET – ELŐADÁSOK
10.00 – 10.40
Meg van írva a sorsunk? Titkos könyvek Tibetben
Tibetben a buddhista kolostorok könyvtárai sok olyan könyvet őriznek, amelyeket még nyugati ember nem látott, nem olvasott, pedig a mi életünkről is szóló fontos mondanivalót rejtenek ezek az iratok. Az előadás bepillantást nyújt a tibeti buddhizmus könyvkultúrájába, a buddhista szerzetesek és jógamesterek tudományába. Kézbevehető lesz néhány könyv, szertartási eszköz, és a résztvevők a tibeti írással is megismerkedhetnek.
Előadó: Szegedi Mónika egyetemi adjunktus, Távol-keleti Intézet
Helyszín: A épület 428.
10.40 – 11.20
A 133 napos „vörös farsang” – Mi volt a Tanácsköztársaság?
Átadta-e a hatalmat Károlyi Mihály Kun Bélának? Miért Garbai Sándor lett a Forradalmi Kormányzótanács elnöke? Miért támogatta kezdetben az értelmiség a kommunistákat? Valóban mozikká akarták-e alakítani a templomokat a kommünben? Hogyan kerültek korábbi császári, honvéd- és későbbi horthysta tisztek a Vörös Hadsereg élére? Az előadás szertefoszlatja az 1919-es proletárdiktatúrával kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket.
Előadó: Csunderlik Péter egyetemi adjunktus, Történeti Intézet
Helyszín: A épület 428.
11.20 – 12.00
Költészet és gazda(g)ság: Kosztolányi Dezső Költő a huszadik században című verséről
Kosztolányi Dezső Költő a huszadik században című, először 1931-ben megjelent verse az alábbi sorokkal zárul: "Én önmagamat önmagammal / mérem. / Szavam, ha hull, tömör aranyból / érem. / Mindegyiken képmásom, mint királyé, / s peremén / a gőgös írás: / én.”
A verszárlat párhuzamot von a modern költő szava és a modernségben már elavultnak tekinthető pénzverési gyakorlat között. Az előadás arra keres választ, hogy mit jelenthet ez a párhuzam az európai modernség költészet- és művelődéstörténetének, Kosztolányi egyéb műveinek és magának a versegésznek az összefüggésében.
Előadó: Molnár Gábor Tamás habilitált egyetemi docens, Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet
Helyszín: A épület 428.
13.00 – 13.40
Sry, we sold the underground – A hiphop mint termék
Az előadás során a hiphop szubkultúra kommercializálódásának folyamatát járjuk végig a 70-es évektől napjainkig, Bronxtól Atlantáig.
Előadó: Kövesdi Veronika egyetemi tanársegéd, Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet
Helyszín: A épület 428.
13.40 – 14.00
Tündérek, boszorkányok és rontások a bolgár folklórban
Az előadás bemutatja a bolgár folklór mitológiai lényei közül a tündéreket és a boszorkányokat, kinézetüket, sajátosságaikat és kártéteményeiket. Ismerteti a bolgár rontó varázsigék jellemzőit és a magyar megfelelőiket is.
Előadó: Menyhárt Krisztina egyetemi adjunktus, Szláv és Balti Filológia Intézet
Helyszín: A épület 428.
BÖLCSÉSZEK A BÖLCSÉSZETRŐL – KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉSEK
10.00 – 11.30
TechnoBölcsészet
Hogy kerül a mesterséges intelligencia vagy a robottechnika a bölcsészkarra? Mi az, hogy digitális bölcsészet? Milyen „boncasztalon” találkozhat egy filmtudós és egy neurológus? Mivel foglalkozik a térinformatika? Ha humán beállítottságú vagy, de a természettudományok vagy az informatika is érdekel, hallgasd meg, milyen izgalmasabbnál izgalmasabb kutatások zajlanak a bölcsészet- és a társtudományok határterületein.
A kerekasztal résztvevői:
- Kovács András Bálint filmesztéta, a Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet igazgatója (kutatási területe: a művészeti befogadás pszichológiai vizsgálata)
- Palkó Gábor irodalomtörténész, a Digitális Bölcsészet Tanszék vezetője (kutatási területe: digitális filológia)
- Simon Gábor nyelvész, a Mai Magyar Nyelvi Tanszék oktatója (kutatási területe: kognitív poétika, kognitív szemantika, korpusznyelvészet)
- Winkler Beáta informatikus-könyvtáros, az Információtudományi Tanszék oktatója, az Állatorvosi Egyetem Könyvtárának igazgatója (kutatási területe: mesterséges intelligencia, robotika a könyvtárakban)
- Simon Bence régész, az Ókori Régészeti Tanszék oktatója (kutatási területe: régészeti topográfia, településhálózat-kutatás)
Moderátor: Dióssy Panka, a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium Born Digital alprojektjének vezetője
Helyszín: A épület 47.
13.00 – 14.00
NyelVálasztás: élet az angolon túl
Az angol nyelv nemcsak a jelenlegi, hanem a valaha volt legelterjedtebb nyelv az emberi civilizációban, a Föld számos országának hivatalos vagy közvetítő nyelve, és az üzleti élet szinte minden területén használják szerte a nagyvilágban. Mi értelme van ma más nyelvet (is) tanulni, mint az angolt?
Meghívott vendégeink egykori nyelvszakos bölcsészek, akiket arról kérdezünk, mit köszönhetnek nyelvtudásuknak, miben segítették karrierjüket a bölcsészkaron tanultak.
A kerekasztal résztvevői:
- Antal Ilona (orosz–olasz), a Pioneer Production filmgyártó cég alapító társtulajdonosa
- Erdődy Orsolya (német), a Budapesti Fesztiválzenekar menedzser-igazgatója
- Molnár Péter (spanyol), a KultúrTapas online magazin alapító-szerkesztője
- Pallai Károly (francia), a BT (British Telecommunications) transzformációs menedzsere
Moderátor: Cindel Anikó (török, német, szerb, bolgár), a Nyelvtudományi Doktori Iskola doktorandusza, a DOSZ Nyelvtudományi Osztály elnöke
Helyszín: A épület 47.
BÖLCSÉSZEK A TREFORT-KERTBEN – PROGRAMOK BTK-S SÁTRAKNÁL
8.00 – 15.00
Minden, amit a szakokról tudni akarsz
Látogasd meg sátrainkat, ahol nem csak az egyes szakokat érintő kérdéseidre adnak választ a Hallgatói Önkormányzat tagjai, de azt is megtudhatod, hogy érdeklődésed szerint milyen szakokok közül választhatsz. Emellett kóstolhatsz indiai teát és ázsiai édességeket, valamint játékokkal, kvízekkel és zenével is várunk.