Bölcsészettudományi Kar (BTK)

2023.09.28.
Bölcsészettudományi Kar (BTK)

2023. OKTÓBER 13.

10:00–10:30

A világ legszebb férfija és a modern próza

A modernség prózairodalmának kulcsfigurája és páratlanul nagy hatású alakja Franz Kafka. Az előadás gazdag vizuális anyagon szemlélteti, hogy a testedzés, a diéta és általában véve a századfordulós testkultúra miként hozható összefüggésbe az irodalmi gyakorlatok és stílusok alakulástörténetével. Ennek során az is kiderül, ki volt minden kétséget kizáróan a valaha volt legszebb férfi.

Előadó: Scheibner Tamás habilitált egyetemi docens, Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszék
Terem: A épület 47.


Apró örömök zombiapokalipszis idején – Bevezetés a kortárs japán rajzfilmbe

Az anime napjainkra Japán legfontosabb kulturális exportcikkévé és globális rajongás tárgyává vált. Népszerűsége a klasszikus Disney-filmekével vetekszik, közönsége átível generációkon és országhatárokon. Vajon honnan indult az anime diadalútja? Kihez szól, és milyen témákról beszél a mai japán rajzfilm? Mit tanulhat a japán társadalom egy zombiapokalipszisből? Miben különbözik az anime nyugati rokonaitól? Mi lett a sorsa Songokunak és Narutonak hazánkban? Hogyan sajátíthatja el a nyugati ember az anime kultúráját? Az előadás ezekre a kérdésekre keresi a választ.

Előadó: Pusztai Beáta, Japán Tanszék
Terem: A épület 428.

10:40–11:20

Hadifogság mint lehetőség?

Egy háború kapcsán sokat beszélünk a frontkatonákról, illetve ma már a hátország vizsgálata is alapnak számít, de mi lett a hadifoglyokkal? Az internáltakkal? Szenvedtek? Jól jártak, hogy kimaradtak a háborúból? Valóban kimaradtak mindenből? Miből profitálhattak, és milyen kihívásokkal kellett szembesülniük? Mennyire lehet őket a fogvatartó társadalom részeként kezelni? Módszertani kérdések és vizsgálódási perspektívák egy keveset kutatott problémakör kapcsán, avagy mivel is foglalkozik egy történész.

Előadó: Juhász Balázs habilitált egyetemi docens, Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszék
Terem: A épület 47.


Kannibálok a Paradicsomban – Brazília felfedezése és az Új Világ első vizuális ábrázolásai

Vajon hatással lehet a Brazíliáról alkotott képünkre az, ahogyan az odaérkező gyarmatosítók meséltek róla? Az előadásból megtudhatod, hogyan jellemezték az első európai szövegek és vizuális források Dél-Amerika legnagyobb országát, és az is kiderül, hogyan él tovább ez a kép a nyugati tudatban egészen a mai napig.

Előadó: Urbán Bálint egyetemi adjunktus, Portugál Nyelvi és Irodalmi Tanszék
Terem: A épület 428.

11:20–11:50

Hallgassunk az érzelmeinkre?

Mi a harag, a félelem, a gyász, a bánat? Vad, irracionális impulzusok vagy épp ellenkezőleg: a gondolataink, értékítéleteink kifejezései? Az előadás sorra veszi, miként gondolkodtak és gondolkodnak a filozófusok az érzelmek természetéről, és hogy ebből következően mit gondolnak: lehet „jól” vagy „rosszul” érezni?

Előadó: Réz Anna egyetemi adjunkus, Általános Filozófia Tanszék
Terem: A épület 47.


Gyilkosság Mezopotámiában – Emberáldozat és kísérőhalottak az uri „királysírokban”

Agatha Christie 1928-ban látogatott el a dél-mezopotámiai Ur lelőhelyén folyó ásatásra, ahol a Sir Leonard Woolley vezette brit expedíció egy Kr. e. III. évezredi temető sírjait tárta fel. A hihetetlenül gazdag sírmellékletek miatt máig „királysíroknak” hívott temetkezések zavarba ejtő jellemzője, hogy a sírokból nem egy, hanem gyakran több tucat halott maradványai kerültek elő, méghozzá gondosan beállított jelenetekben elrendezve. Az előadáson megtudhatjuk, hogyan zajlott az ásatás, milyen fontos leletek kerültek elő, és miért kerülhettek a kísérőhalottak a sírokba?

Előadó: Vér Ádám egyetemi adjunktus, Vallástudományi Tanszék
Terem: A épület 428.

13:00–14:00

Mindent a BTK-s felvételiről

A Tanulmányi Hivatal és a Hallgatói Önkormányzat szakavatott képviselői felelnek a felvételivel kapcsolatos kérdésekre. Egyik helyszínünkön a nyelvek és kultúrák iránt, másik helyszínünkön a többi szakunk iránt érdeklődőket várjuk. Leendő tanárszakokosoknak a szakpárjuknak megfelelő tájékoztató látogatását ajánljuk.

  • informatikus könyvtáros
  • kommunikáció- és médiatudomány
  • magyar
  • mozgókép (film- és televíziórendezés)
  • néprajz
  • régészet
  • szabad bölcsészet (elméleti nyelvészet, esztétika, filmelmélet és filmtörténet, kommunikáció és médiatudomány, filozófia, művészettörténet specializációk)
  • történelem
  • zenekultúra

Terem: A épület 47.

  • anglisztika
  • germanisztika (német, néderlandisztika, skandinavisztika)
  • keleti nyelvek és kultúrák (arab, hebraisztika, indológia, iranisztika, japán, kínai, koreai, mongol, tibeti, török, újgörög)
  • ókori nyelvek és kultúrák (asszíriológia, egyiptológia, klasszika-filológia)
  • szlavisztika (bolgár, cseh, horvát, lengyel, orosz, szerb, szlovák, szlovén, ukrán)
  • újlatin nyelvek és kultúrák (francia, olasz, portugál, román, spanyol)

Terem: A épület 428.

8:00–15:00

Bölcsészek a Trefort-kertben: programok a BTK-s sátraknál

Minden, amit a szakokról tudni akarsz

Látogasd meg sátrainkat, ahol nem csak az egyes szakokat érintő kérdéseidre adnak választ a Hallgatói Önkormányzat tagjai, de azt is megtudhatod, hogy érdeklődésed szerint milyen szakokok közül választhatsz. Emellett rajzolhatsz kalligráfiákat, készíthetsz könyvjelzőket, társasjátékozhatsz, kvízeket oldhatsz meg, kipróbálhatsz ázsiai sportokat, tánclépéseket tanulhatsz, tesztelheted, hogy okosabb vagy-e a mesterséges intelligenciánál, sőt még egy igazi VW „bogárt” is megnézhetsz belülről. Közben felhörpinthetsz egy különleges teát, bekaphatsz egy szusit vagy éppen egy keleti édességet. És mindehhez a zenei aláfestést BTK-s hallgatók biztosítják!