Bolyaisok elismerése az Akadémián
Miként lehet az űrtechnológiai eredményeket hasznosítani a Földön, hogyan pótolhatnák az embereket robotok az űrrepülésben, milyen lehetőségekkel kecsegtet a műholdas földmegfigyelés, és mit jelent a számunkra az, hogy újra magyar személyzettel indulhat majd el egy űrhajó? Ezekben a témákban vártak pályamunkákat idén a Gábor Dénes középiskolai ösztöndíjra jelentkezőktől.
A jeligével azonosított pályázatokat két fordulóban, egységes szempontok alapján, pontozással értékelte 13 elbíráló. Az elbírálásra az űrkutatással, űrtechnológiákkal foglalkozó szakemberek és a kuratórium tagjai vállalkoztak.
Az ünnepi rendezvényen több ELTE-s diák munkáját is díjazták. A szombathelyi ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumból Varga Bence 100 ezer forintos, Szilvágyi Dániel Zoltán 50 ezer forintos ösztöndíjat nyert, Bokor Levente pedig Gábor Dénes Találjuk fel a jövőt! című könyvét vehette át munkája elismeréseként. A Bolyais diákok felkészítő tanára Finta Zsanett volt.
„A jövőt nem lehet megjósolni, de a jövőnket fel lehet találni” – idézte a fizikus Gábor Dénes gondolatait a nyerteseket köszöntve Hudecz Ferenc. A Magyar Tudományos Akadémia természettudományi alelnöke szerint a jövő feltalálásának most már az ösztöndíjpályázaton elindult középiskolások is részeseivé váltak, hiszen elgondolkodtak a NOVOFER Alapítvány a Műszaki Szellemi Alkotásért Kuratóriuma által megfogalmazott problémákon. Az alelnök hangsúlyozta, hogy az utóbbi években drámaian csökkent a kutatói pálya iránti érdeklődés, ezért különösen fontos a kutatói életpálya népszerűsítése a középiskolás generáció körében. Az MTA ennek érdekében indítja el Alumni Programját, amelynek célja, hogy az évek során kutatóvá érett diákok mutassák meg egykori alma materük mai tanulóinak a tudományos gondolkodás értékeit, a kutatás világát tudománynépszerűsítő előadások és az azokat követő beszélgetések keretében.
A nyertesek listája és további részletek a Gábor Dénes Díj honlapján olvashatók.
Forrás: MTA
Fotók: gabordenes.hu