Budapest Geothermal Energy Summit 2023

A Budapest Geothermal Energy Summit célja az volt, hogy politikai döntéshozók, iparági szakértők, vállalatvezetők, technológiai úttörők és fenntarthatósági szakemberek találkozzanak a régióból és azon túlról, és megosszák a geotermikus energiával kapcsolatos legfrissebb ismereteket. Bemutatták, miért szükséges nagyobb figyelmet fordítani a földben termelődő hőenergia hasznosítására Magyarországon és a tágabb régióban, és ez milyen feltételekkel valósítható meg.
A csúcstalálkozón Mádlné Szőnyi Judit, a TTK Tóth József és Erzsébet Hidrogeológiai Professzúra vezetője Geothermal potential of Hungary and Budapest: Possibilities and challenges címmel tartott előadást. Az eseményen rajta kívül Markó Ábel PhD-hallgató és Chapuis Léo francia vendéghallgató képviselték az ELTE-t.
Mádlné Szőnyi Judit előadásában Magyarország geotermikus potenciáljának bemutatása során kiemelte, hogy a kedvező geotermikus adottságok kiaknázása a rendszerek megértésével és az adott rendszerhez legjobban alkalmazható technológia kiválasztásával lehetséges. A hidrotermás rezervoárok jellemzésekor kiemelte, hogy távhő célra mind a porózus, mind a karbonátos vízadó rendelkezésre áll az országban, de
kiemelt jelentősége van a geológiai kockázatok felmérésének és csökkentésének, valamint a fenntarthatóság javításának
– például visszasajtolás útján. A kiemelkedő budapesti adottságok szintén lehetővé teszik a nagy méretű hőpiac geotermikus energiával történő ellátását, de a meglévő rendszerek (termálfürdők) védelme érdekében közös tervezés, monitorozás, valamint működtetés szükséges.
Az eseményen több mint 130 vállalat és szervezet képviselője vett részt a világ 25 országából. A konferenciáról a magyar és nemzetközi sajtó egyaránt hírt adott, a médiában több tízezer embert értek el az eseményről szóló beszámolók.
Forrás: ELTE TTK
Fotók: White Paper Consulting