Család és családtagok

A résztvevők azt vizsgálták, hogy a család és családtagok, rokonok, házastársak, hozzátartozók milyen módon jelennek meg a különböző jogterületek rendelkezéseiben, jogszabályaiban, esetenként a nemzetközi dokumentumokban, illetve a hazai ítélkezési gyakorlatban, szakirodalomban. Nemcsak a kutatási eredmények feldolgozásának módja változatos, hanem az is, ahány jogterület oldaláról tartanak a szerzők tükröt a kutatás fókuszában álló család, a családtagok személyi és vagyoni viszonyai elé. Nem egy esetben egyazon problémakör is több oldalról kerül megvilágításra.
A kötetben egymást követik a családjogi, családjogtörténetet is magában foglaló tanulmányok, a polgári jogi, nemzetközi magánjogi – elsősorban vagyoni vonatkozású –, továbbá agrárjogi írások, a büntetőjogi és büntető eljárásjogi megközelítésű, majd a jogon túlmutató társadalomelméleti tanulmányok, a sérülékeny csoportba tartozó személyeket (gyermekeket, cselekvőképességükben korlátozott személyeket) érintő kérdéseket tárgyaló, valamint az alapjogi kutatásokat bemutató írások. Miután számos jogterületen éppen a kutatás végzése idején váltotta fel a korábbi jogszabályt újabb törvény, a nemrégiben befejeződő kodifikációkkal kapcsolatos kérdésekre több alkalommal is kitértek a szerzők.
A kötet méltán tart számot nemcsak az egyetemi hallgatók és oktatók, de a praktizáló jogászok, a közszférában dolgozó szakemberek és döntéhozók, sőt a témákban ilyen-olyan módokon érintett tágabb közönség érdeklődésére is.
A kötet és kutatás az Igazságügyi Minisztérium jogászképzés színvonalának emelését célzó programjának keretében valósult meg.