Családban marad

A verseny részben az EFOP 3.6.3. "Tehetségből fiatal kutató – A kutatói életpályát támogató tevékenységek a felsőoktatásban” pályázat keretében valósul meg. A következő témákban várják a jelentkezőket:
„Papa, mama, gyerekek?” – Kapcsolati, családi formák (változása)
Lesz-e a lájkolásból házasság? Ugyanolyan párkapcsolatra, családra vágynak ma a fiatalok, mint a szüleik, nagyszüleik? Megélhetjük-e szabadon a vágyainkat, elképzeléseinket? Mit tekintünk családnak? Kik a családtagjaink?
„Este van, este van, ki-ki nyugalomban” – Családok a társadalomban
Akárhogyan is változik a világ, az emberek többsége családban születik és nő fel. A családok helyzete, életmódja, a kapcsolatok minősége meghatározza a gyermekek jövőjét. Mi befolyásolja az emberek családalapítással kapcsolatos döntéseit? Mi a család szerepe a társadalomban? Milyen nehézségekkel néznek szembe a családok, és kinek kellene megoldania azokat? Hogyan változott a család a történelem folyamán? Hogy élnek a családok a különböző kultúrákban?
„Nem csak a húsz éveseké a világ” – Idősödés
A világ gazdaságilag fejlett országaiban egyre növekszik az idős és nagyon idős emberek aránya. Ez a tendencia számos kihívást jelent a társadalmakban, akár a gondozásra szorulók számát, akár a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságát nézzük. Maradhatunk-e örökké fiatalok? Lesz-e még nyugdíjunk? Kinek kell segítenie az idős embereknek?
„Csinálj sok-sok gyermeket?” – Népesedés
Bizonyos országokban – például hazánkban is – a kormányzat ösztönözni igyekszik a gyermekvállalást, míg máshol a túlnépesedéstől tartva inkább csökkenteni kívánják a születések számát. Szükséges-e szabályozni a népesedést? Elvárható, hogy a (leendő) szülők figyelembe vegyenek a szűken őket érintő kérdéseken kívül társadalmi-gazdasági szempontokat is?
A pályázatra középiskolások illetve bármely felsőoktatási intézmény alapszakos (vagy osztatlan képzésben résztvevő, legfeljebb harmadéves hallgatók) hallgatói egyének vagy 2 fős csapatok jelentkezhetnek.
Ajánlott megvalósítási formák (bármelyik választható, de egyik sem kötelező): esszé, videoklip, fotó, kollázs, fotóregény, képregény, társasjáték, dalszöveg, Facebook-profil, térkép, illetve bármi más.
A pályázatokat az alábbi email címre várják
- a kategória (középiskolás / alapszakos) megjelölésével,
- a csoporttagok nevének, email címének és intézményének (középiskola, évfolyam / felsőoktatási intézmény, kar, szak) megjelölésével.
Benyújtási határidő: 2020. január 10.
Bírálati szempontok: gondolati tartalom (50%), kreativitás (30%), kivitelezés technikai színvonala (20%)
Nyeremények:
- tablet
- ELTE Füvészkert éves belépő
- Belépőjegy az ELTE Eötvös Művészeti Együttes koncertjére
A pályaműveket az ELTE TáTK Nyílt Napján, 2020. január 24-én állítják ki. A nyertesek díjának átadása is a Nyílt Napon történik.