Csatlakozott az ELTE az Úszó Nemzeti Programhoz

2022.11.29.
Csatlakozott az ELTE az Úszó Nemzeti Programhoz
Együttműködési megállapodást írt alá nyolc egyetem – köztük az ELTE – vezetője és Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség elnöke. A megállapodás keretében a MÚSZ szakmai támogatást nyújt az ELTE-n folyó képzéshez, fogadja a hallgatókat sportszakmai gyakorlatokon és továbbképzéseken.

A Magyar Úszó Szövetség szakmai felügyelete és irányítása mellett, a Magyar Kormány támogatásával 2022. január 31-én indult el az Úszó Nemzet Program. A program keretében összesen 108 tanítási órában vesznek részt a tanulók úszásoktatásban, a harmadik év végére képesek lesznek 100 métert folyamatosan, megállás nélkül leúszni, és otthonosan, biztonságosan mozogni a mélyvízben. 

„Ahogy egyre bővül a program, úgy lesz egyre égetőbb szükség jól képzett, a szakmát valóban értő oktatókra” – hangsúlyozta Wladár Sándor az Úszó Nemzet Program (ÚNP) kapcsán meghirdetett, 2022. november 28-i sajtóeseményen, ahol nyolc egyetem – köztük az Eötvös Loránd Tudományegyetem – vezetőivel írt alá megállapodást.

"Az ÚNP a magyar úszósport történetének egyik, ha nem a legfontosabb kezdeményezése – mondta a NÚSZ elnöke. – Természetesen nem a versenyúszók nevelése az elsődleges cél, sőt. A legfontosabb, hogy minden óvodás és kisiskolás barátkozzék meg a vízzel, és szerezze meg a vízbiztos úszótudást, mert sosem feledkezhetünk meg arról, hogy ez mindenekelőtt életmentő képesség. Ugyanakkor tagadhatatlan, hogyha a program néhány éven belül úgy lefedi az országot, ahogy az a tervekben szerepel, az utánpótlás-bázisunk sosem látott módon szélesedhet ki, hiszen több százezer gyermekből jóval többen gondolhatják úgy, hogy rendszeresen is látogatnák az edzéseket, mint eddig bármikor.”

Mint az ELTE-t a ceremónián képviselő Hamar Imre rektorhelyettes elmondta, az Eötvös Loránd Tudományegyetem örömmel csatlakozik a programhoz, hiszen az együttműködés mindkét fél számára előnyökkel jár: amellett, hogy a MÚSZ kész profi szakmai támogatást nyújtani a képzéshez, szívesen fogadja a hallgatókat sportszakmai gyakorlatokon, sőt, a legjobbak ingyenesen vehetnek részt a szövetség jövőbeni, a tudásukat még inkább elmélyítő továbbképzésein.

Sós Csaba szövetségi kapitány, a Testnevelési Egyetem Úszó Tanszék korábbi vezetője mindezt azzal egészítette ki, hogy akárcsak a versenysportolók esetében az edzők, a gyerekeknél az oktatók megfelelő képzettsége elengedhetetlen a sikerhez. „Egy rossz oktató felmérhetetlen károkat tud okozni, így nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy jól képzett, az úszásoktatáshoz és a gyerekekhez kiválóan értő szakemberek legyenek ott a medencékben. Ráadásul ahogy nő a program, úgy lesz szükség egyre több oktatóra, nyilvánvaló, hogy a TF ezt már önmagában nem tudja lefedni, ezért elengedhetetlen, hogy az összes olyan felsőoktatási intézmény kapcsolódjék be a programba, ahol minden adott a szakember-képzéshez.”

Forrás: MÚSZ