Csillagkeletkezés és a galaxisok ökológiája

Csillagkeletkezés és a galaxisok ökológiája
05/26 - 05/30

2025. május 26. - 2025. május 30.

Hotel Visegrád (2025 Visegrád, Rév u. 15.)

05/26 - 05/30

2025. május 26. - 2025. május 30.

Hotel Visegrád (2025 Visegrád, Rév u. 15.)


Az ELTE és a University of Maryland nemzetközi konferencián köszönti John Bally magyar származású csillagászt, akinek egy antarktiszi gleccser is őrzi a nevét.

Négy kontinens több mint 130 csillagász szakembere érkezik Visegrádra május végén, a magyar származású csillagász, John Bally tiszteletére rendezett konferenciára. A résztvevők bemutatják és megvitatják a legújabb eredményeket a csillagok és bolygórendszerek születéséről, valamint a galaktikus csillagközi anyag evolúciójáról. John Bally szintén előadást tart a konferencián, őt magát pedig Nobel-díjas kollegája, Robert Woodrow Wilson köszönti majd videóüzenetben.

A konferencia egy hete alatt olyan alapvető kérdések kerülnek terítékre, mint a ritka csillagközi gázok csillagokká alakulása és ahogyan ez a folyamat alakítja galaxisainkat és a Világegyetemet. A résztvevők titkokat tárnak fel az emberiség legfontosabb csillagászati infrastruktúráival (mint például az ALMA, a James Web Űrteleszkóp) végzett mérésekből, meglátogatják a Tejútrendszer központi vidékét, és megvizsgálják a kialakulófélben lévő csillagok elképesztő (több százezer km/h) sebességű sugárnyalábjainak hatását. A résztvevő szenior és pályakezdő kutatók előadásai és poszterei a fényes ködök, spirálkarok, szupernagytömegű feketelyukak világába kalauzolnak el minden érdeklődőt.

Az ELTE és a University of Maryland támogatásával megvalósuló konferencia május 26-án 9 órakor kezdődik Visegrád polgármesterének köszöntőjével. A Tudományos Szervezőbizottság és a University of Maryland nevében Alexander Tielens professzor, az ELTE és a helyi szervező bizottság nevében pedig Tóth L. Viktor habilitált egyetemi docens, a Fizikai és Csillagászati Intézet oktatója köszönti a vendégeket, akik Európa mellett Észak-, Közép- és Dél-Amerika; Afrika, Kelet-, Közép- és Nyugat-Ázsia egyetemeiről és kutatóintézeteiből érkeznek hazánkba.

John Bally a Colorado-i Egyetem professor emeritusa Szombathely közelében született Pogácsás János néven. Tudományos pályáját 1980-ban kezdte meg az AT&T Bell Laboratories kutatóintézetben, ahol abban a csoportban dolgozott, amely 15 évvel korábban felfedezte a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzást. Az 80-as évek végén és az 90-es évek elején kutatócsoportjával létrehozta az első állandó csillagászati obszervatóriumot az Antarktiszon. Később a Bell Labs-ben a csillagközi molekulák rádió-spektroszkópiai vizsgálatával foglalkozott. Az 1990-es évek elején Boulder-be (Colorado) költözött, ahol az Orion-ködhöz hasonló régiókban keletkező csillagok ún. protoplanetáris korongjait kutatta.

Bővebb információ és részletes program a konferencia honlapján olvasható angol nyelven.

Borítókép: TEDx