DH_Budapest_22 & DARIAH Napok

2022. november 23. - 2022. november 25.
ELTE BTK Szekfű Gyula Könyvtár és DBT Nagylaboratórium (1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8., Főép. I. és II. em.)
2022. november 23. - 2022. november 25.
ELTE BTK Szekfű Gyula Könyvtár és DBT Nagylaboratórium (1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8., Főép. I. és II. em.)
Az első éves konferencia általában a digitális bölcsészettudományi kutatások adott állapotát vizsgálta, a második már szűkebben összpontosított a távoli olvasás elméletére és gyakorlatára. Idén a hálózatok és a hálózatépítés áll a középpontban.
A hálózat mint metafora régóta a jelenségek konceptualizálásának eszköze a humán tudományokban, de a digitális és digitalizált adatkészletek megjelenésével a kvantitatív elemzés és az adatvizualizáció eszközévé is vált. A "hálózat" és a "hálózatépítés" alapvető fogalmak lettek a szemantikai struktúrák vizsgálatától kezdve az ötletek, emberek és műtárgyak áramlásán át az intézmények együttműködési mintáiig. A kutatók újabb és újabb kérdéseket vetnek fel a természettudományokban kifejlesztett eszközök és technikák ismeretelméleti alapjaival és következményeivel kapcsolatban is.
Az idei konferencia rendkívül széles skálán mutatja be a digitalizáció hozományait a bölcsészettudományban. Szó lesz történelmi tudásgráfok létrehozásáról felhasználóbarát csatolt adatszerkesztővel, dallamstrukturálásról a hagyományos japán zenében hálózatelmélet segítségével, a webarchiválás elméleti és gyakorlati alapjairól, a XIX. századi egyiptomi diplomáciai hálózatépítésről, flamand irodalmi folyóiratok vizuális hálózatelemzéséről, az irodalom európai bibliográfiai adatainak harmonizálásáról és a tragédiák és a vígjátékok közötti strukturális különbségek digitális fetárásáról is.
A vitaindítót Mathieu Jacomy technoantropológus, az Aalborgi Egyetem TANT Laboratóriumának posztdoktora tartja. A kutató 10 évig dolgozott a párizsi Sciences Po médialabban, társalapítója a Gephi hálózati vizualizációs platformnak. Olyan digitális eszközök fejlesztésével foglalkozik, amelyek adatvizualizációt és hálózatelemzést foglalnak magukban a társadalomtudományok és a bölcsészettudományok számára. Jelenlegi kutatásai a vizuális hálózatelemzésre, a digitális módszerekre és a problématérképezésre összpontosítanak. Közreműködik a Hyphe webbejáró és a MiniVan online hálózati megosztó platform fejlesztésében is.
A regisztráció kötelező, de a rendezvényen az ELTE polgárai ingyenesen vehetnek részt.