Digitális Kiválósági Központtal gazdagodik az ELTE

2020.04.28.
Digitális Kiválósági Központtal gazdagodik az ELTE
Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá Borhy László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora és Gál András Levente, a Digitális Jólét Program szakmai vezetője a digitalizáció különböző területein való jövőbeni együttműködésről.

„A Digitális Jólét Program szakmai elemző tevékenységét eddig is a magyar felsőoktatási intézmények hangsúlyos bevonásával valósította meg, ezzel előmozdítva az intézmények nemzetközi szinten is értelmezhető szakosodását és specializálódását bizonyos digitalizációval összefüggő témakörökben” – mondta Gál András Levente, a DJP szakmai vezetője. Hozzátette: a DJP és a felsőoktatási intézmények együttműködésének további célja, hogy a közös munka eredménye beépüljön a képzési rendszerekbe, serkentve a további kutatómunkák és szakmai műhelyek létrejöttét.

A megállapodás értelmében a felek mostantól számos területen tesznek közös erőfeszítéseket, és egymást segítve munkálkodnak a kutatás-fejlesztési projektek, szakdolgozatok és doktori kutatási témák (különösen a mesterséges intelligencia, az adatpiaccal és adatvagyon szabályozással összefüggő kutatások), valamint a digitális bölcsészet, illetve az e-kereskedelem fejlesztéséért. Az együttműködés révén a budapesti ELTE-n Digitális Kiválósági Központot hoznak létre.

„Az ELTE-t nem érte felkészületlenül a digitális átállás, hiszen több éves hatékony előkészület eredményeként született meg a megállapodás, amelynek fókuszában a digitális fogyasztóvédelem, a digitális egészségipar fejlesztése, a digitális bölcsészet, a digitális innovációs ökoszisztéma park kialakítása, a digitális pedagógusképzés és -továbbképzés, az adatvagyonnal, adatpiaccal való kutatások és a mesterséges intelligencia kutatásának kiterjesztése áll” – mondta Borhy László, az ELTE rektora.

Az együttműködési megállapodás aláírását követően átadták az év elején a DJP által meghirdetett Moór Gyula jogi-tudományos pályázat díjait is. A pályázók három szekcióban - Digitalizáció, Adatvagyon és Mesterséges Intelligencia – nyújthatták be pályamunkáikat, amelyekben a felsorolt területeken felmerülő jogalkotási és jogalkalmazási kihívásokat, az azokra adható válaszokat elemezték hazai és nemzetközi példák bevonásával.

Horváth Zita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára kiemelte, hogy a pályázók nemcsak hazánkban, hanem nemzetközi szinten is kiemelt kutatási területeken írtak meg kifejezetten XXI. századi pályamunkákat, amelyekre ők maguk és egyetemeik is méltán lehetnek büszkék. A felhívásra 17 pályamű érkezett, a szekciók első helyezettjei 300 ezer forint díjazásban és háromhetes gyakorlati lehetőségben részesülnek a Digitális Jólét Nonprofit Kft.-nél.

A Moór Gyula jogtudós emlékére hirdetett tudományos pályázat győztesei:

  • Adatvagyon témakör I. helyezettje: Szikszai Marcell: Orwell már Kínában is? A társadalmi kreditrendszerek (Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar)
  • Digitalizáció témakör I. helyezettje: Ritó Evelin: Az okos város mint a digitalizáció nagy vívmánya (Miskolci Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola)
  • Mesterséges intelligencia témakör I. helyezettje: Ferencz Bálint: 00110011 – mondta a bíró, és felmentette a vádlottat. Az algoritmikus döntéshozatal aktuális kérdései (ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola)