Díszdoktoravatás az Aula Magnában

Díszdoktoravatás az Aula Magnában
07/01

2022. július 01. 11:00

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3.)

07/01

2022. július 01. 11:00 -

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3.)


Az ELTE "doctor et professor honoris causa" címet adományoz Karikó Katalinnak. A professzor tiszteletére délután nyilvános tudományos szimpóziumot rendeznek a Természettudományi Karon. 

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem olyan nagy hatású tudósoknak adományozza a doctor et professor honoris causa címet, akik több évtizedes, gyümölcsöző kapcsolatban állnak az ELTE-vel.

Karikó Katalin kutatóbiológus, biokémikus, a BioNTech németországi biotechnológiai cég szenior alelnöke, a Pennsylvaniai Egyetem kutatóprofesszora. Munkássága meghatározó volt a Covid19-járvány elleni hatásos védőoltás gyors kifejlesztésében, ami világszerte emberek millióinak életét mentette meg, és új távlatokat nyitott további forradalmi jelentőségű orvosi eljárások fejlesztésében. Karikó Katalin ma a legnagyobb hatású élő természettudósok egyike, munkásságának jelentősége a magyarországi gyökerű kutatók között a Nobel-díjasokéhoz mérhető. 

Egyetemi tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem biológia szakán végezte 1973-78 között, majd a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban dolgozott 1985-ig; doktori fokozatát 1983-ban szerezte meg. 1985- től az Amerikai Egyesült Államokban dolgozik, forradalmi eredményeit a Pennsylvaniai Egyetemen végzett kutatásaival alapozta meg. Az eredmények hasznosítására előbb saját céget alapított (fő együttműködő partnerével, Drew Weissmannal közösen), majd csatlakozott a németországi székhelyű BioNTech céghez, amelynek alelnöke lett.

Több évtizedes fáradhatatlan munkával sikerült áttörést elérnie a hírvivő RNS (mRNS) alkalmazásában emberi sejtek fehérjetermelésének irányított módosítására. Az mRNS kémiai módosításán alapuló eljárással hosszú időn át megoldatlan, sőt megoldhatatlannak vélt problémát küzdött le, amely a módosítatlan mRNS immunogén (immunreakciót kiváltó) tulajdonságából fakadt. Bebizonyította, hogy az mRNS egyik alkotóelemének módosításával az immunogén tulajdonság kiküszöbölhető, ami az mRNS által programozott fehérjetermelés hatékonyságát is megsokszorozza. Ez a felfedezés új utakat nyitott fertőző és nem fertőző (rákos, autoimmun, vagy enzimhiányos veleszületett) betegségek célzott terápiája felé, így akkor is rövid időn belül óriási hatása lett volna a humán gyógyászatra, ha nem tör ki az új típusú koronavírus okozta világjárvány. A SARS-CoV-2 megjelenése felgyorsította a felfedezés világhódító útját.

A BioNTech cég Karikó és Weissman technológiáját alkalmazva a vírus megjelenésétől számított két hónapon belül elkészült a vakcina prototípusával, amelyet a Pfizer óriáscéggel összefogva egy éven belül sikerült eljuttatni a tömegtermelésig, és amely kiemelkedően biztonságosnak és hatékonynak bizonyult a Covid19 elleni védekezésben. A Moderna cég hasonlóan sikeres Covid19-vakcinája szintén a Karikó-Weissman technológia szabadalmain alapul. Az új technológia további alkalmazásai ígéretesek egyéb fertőzések elleni védőoltások kifejlesztése mellett a legfontosabb krónikus nem fertőző betegségek terápiájában is. 

Karikó Katalin világraszóló eredményeit nehéz körülmények között, szakmai ellenállással szemben érte el. Hosszú éveken keresztül a szakmai előrehaladását áldozta fel azzal, hogy olyan problémán dolgozott kitartó állhatatossággal, amelyet a szakmai konszenzus gyakorlati okokból – belátható időn belül – megoldhatatlannak vélt. 

A díszdoktoravatáson közreműködik az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézet kórusa, vezényel Erdős Ákos, habilitált egyetemi docens.