Dobogós helyen a magyar diákok az első mesterséges intelligencia diákolimpián
2024. augusztus 9–15. között a bulgáriai Burgaszban rendezték meg az első Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpiát (IOAI) azzal a céllal, hogy inspirálják az MI iránt érdeklődő fiatalokat, és támogassa a mesterséges intelligencia úttörőinek következő generációját.
A versenyre hat kontinens 37 országából összesen 44 csapat érkezett, Magyarországot a hazai szponzorok – a Bosch Magyarország, a Google, a G-Research és az AD-DA Kft. – támogatásával két csapat is képviselhette. A csapattagok kiválasztása és felkészítése a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának és az ELTE Informatikai Karának együttműködésével valósult meg válogatóverseny és felkészítőtábor formájában. A tábor helyszíne az ELTE lágymányosi kampusza volt, míg a csapattagok szállásáról az ELTE Eötvös József Collegium gondoskodott.
Burgaszban mindkét magyar csapat ezüstérmet szerzett a tudományos feladatokban (rajtuk kívül a kínai, vietnámi, mongol és észt csapatok értek el ugyancsak ezüstöt), a gyakorlati feladatokért pedig az 1-es csapat kapott ezüstérmet. Az összesítésben ez utóbbi csapat a 3. helyet szerezte meg, teljesítményért különplakettben is részesült (hasonló elismerés rajtuk kívül a lengyel és a Letovóból érkezett csapatoknak járt).
A két csapat tagjai Vajda Ádám, Szilágyi Balázs, Kovács-Bánhalmi Hédi Zita és Ungár Vince, illetve Christ Miranda Anna, Lehotai Gergely, Molnár István Ádám és Nagy Dávid Leonárd voltak. Közülük ketten az ELTE gyakorlóiskoláinak tanulói: Vajda Ádám a Radnóti, Nagy Dávid Leonárd pedig az Apáczai diákja. A csapatokat Huszár Ferenc, a Cambridge-i Egyetem docense és Szalay Gergő, az ELTE Informatikai Kar PhD-hallgatója vezette.
A verseny három területre összpontosított: a természetesnyelv-feldolgozásra (NLP), valamint a gépi tanulásra és a gépi látásra. A csapatok tudományos és gyakorlati fordulóban mérték össze tudásukat. Az elméleti tudás megszerzéséhez az IOAI hasznos felkészítő anyagokat és ingyenes online kurzust biztosított a résztvevőknek.
A gyakorlati fordulót Maria Ilieva, Bulgária közkedvelt énekesnőjének közreműködésével tartották. Ő készített egy különleges remixet a Love című dalából, a résztvevők feladata pedig az volt, hogy MI-eszközök felhasználásával a rendelkezésre álló négy óra alatt egyedi lemezborítót és videoklipet generáljanak.
Forrás: ELTE IK