Egyedülálló szakmai alapkönyv készült a Bárczin

2019.09.25.
Egyedülálló szakmai alapkönyv készült a Bárczin
A hallgatók több generációja által 1998 óta használt, azonos című kiadvány teljes átdolgozásával, Mesterházi Zsuzsanna és Szekeres Ágota szerkesztésében újra megjelent a gyógypedagógus szakma egyik fontos területének, a tanulásban akadályozottak nevelésének problematikáját feldolgozó korszerű összegzés. 

A nehezen tanuló gyermekek iskolai nevelése elsősorban a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola hallgatóinak készült, különösen azoknak a hallgatóknak, akik a tanulásban akadályozottak pedagógiája szakon tanulnak. Haszonnal forgathatják azonban azok a gyógypedagógusok is, akik a tanulásban akadályozott gyermekek nevelésével, gyógypedagógiai terápiájával foglalkoznak. A szakembereknek ezen a körén túl, mindazok találnak ebben a tankönyvben elolvasásra érdemes fejezeteket, akik a tanulási nehézségek problémakörével foglalkoznak, illetve a nehezen tanuló gyermekeknek tanítóként vagy szülőként segíteni szeretnének. A húsz évvel ezelőtt megjelent eredeti mű jelentős átdolgozáson esett át, így ismét a téma legkorszerűbb tudományos alapműve. 

Fejezeteinek kidolgozásában huszonöt szerző vett részt, akik a szerkesztőkkel együtt a szakterület elméletének és gyakorlatának tapasztalt szakemberei (egyetemi oktatók és kutatók, illetve gyakorlati intézmények vezetői). A készülő fejezeteket műhelymunka keretében vitatták meg, ami lehetővé tette, hogy a közös tankönyvi koncepció keretei között saját felfogásukat is érvényesíthessék. A kötet gondot fordít a tanulási nehézségek kialakulását befolyásoló tényezők (az atipikus egyéni fejlődés, a család helyzete, a nevelési intézmények és a szociális ellátórendszer szerepe) bemutatására, illetve a nevelési és terápiás folyamatok intézményes szervezésének és hatásának áttekintésére.

A könyvben súlyponti szerepet kap a biográfiai megközelítés, ezen belül kiemelten az iskoláskori nevelés folyamatainak bemutatása, kitekintéssel egyéb életkori szakaszokra (különösen a tanulási akadályozottság kisgyermekkori prevenciójára, valamint az érintett személyek felnőttkori szociális és rehabilitációs ellátására és életvezetésére). Meghatározó szempontja és szándéka továbbá az együttnevelés pedagógiai lehetőségeinek bemutatása és ezzel a befogadó (inkluzív) iskola és a befogadó társadalmi környezet kialakulásának elősegítése.

A könyv megvásárolható a Betűbazár könyvesboltban, valamint az ELTE Eötvös Kiadónál.

Forrás: ELTE BGGyK