Egyetemi Anyanyelvi Napok 2024

Egyetemi Anyanyelvi Napok 2024
04/15 - 04/19

2024. április 15. - 2024. április 19.

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A)

04/15 - 04/19

2024. április 15. - 2024. április 19.

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A)


Idén is megtartja hagyományos rendezvényét az ELTE Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet.

Az ELTE Bölcsészettudományi Karán évtizedekre visszatekintő hagyomány az Egyetemi Anyanyelvi Napok megszervezése minden év tavaszi félévében. A Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet tanszékei vetésforgóban töltik be a szervező szerepét, idén az Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék a programok házigazdája.

Az eseménysorozat keretében megrendezésre kerülő versenyekre az egyetem minden karáról várják a résztvevőket. A Kazinczy-verseny országos döntőjébe is az Egyetemi Anyanyelvi Napok keretein belül megtartott fordulóról juthatnak tovább az ELTE-s hallgatók.

A rendezvénysorozat első napján a Stíluskutató Csoport tagjai szerveznek pódiumbeszélgetést Élve boncolás – beszélgetés a slam poetryről címmel, amelyet Mészáros Márton vezet slammerek és stíluskutatók részvételével, a második napon pedig az EAN és a Magyar Nyelvtudományi Társaság közös szervezésében tartanak beszélgetést Mesterséges intelligencia, ChatGPT, PULI. Perspektívák és veszélyek a tudomány és a hétköznapi élet szemszögéből címen, amelyen Kmetty Zoltán szociológus, Menyhárd Attila jogász, Palkó Gábor digitális bölcsész, irodalomtörténész, Prószéky Gábor nyelvész, nyelvtechnológus,valamint Réz Anna filozófus vesz részt.

Az interaktív programok, a játékos foglalkozások és a műhelymunka iránt érdeklődők a nyelvhasználat, illetve az emberi kommunikáció legkülönfélébb vetületeivel foglalkozó workshopok közül válogathatnak: írhatnak dalszöveget Kakassal, színházi workshopon vehetnek részt a DANTE Közösségi Alkotótér alapítóival, megismerkedhetnek a jelnyelvekkel, bepillanthatnak a ciprusi Puli Club mindennapjaiba, hallhatnak interaktív előadást arról, hogy milyen szerepet tölthet be a humor a palliatív ellátásban, kideríthetik, hogyan kapcsolható össze a nyelvészet a pszichológiai kutatások legújabb eredményeivel, és ellátogathatnak a Beszédtréner, beszédtanácsadó szakmai nap workshopjára is.

A kerekasztal-beszélgetésekhez hasonlóan az EAN programjainak szerves része az Alkalmazott Nyelvészeti Diákműhely Utak a nyelvhasználat kutatásában című konferenciája is, amelyre több különböző egyetemről és képzésről várják az előadókat.

Facebook-esemény
Teljes program

versenyek

VERSMONDÓ VERSENY

A versenyzőknek egy kötelező és egy szabadon választott verset kell előadniuk. A kötelező vers Kányádi Sándor Nagyküküllő vagy Álmodó című alkotása. A szabadon választott mű egy XIX–XXI. századi magyar költő verse lehet (max. 5 perc).

A jelentkezési határidő 2024. április 15., a verseny időpontja: 2022. április 17., 10.00

A kötelező versek szövege itt érhető el.
További információ

SZÉP MAGYAR BESZÉD (KAZINCZY-) VERSENY

A versenyzőknek két, 1–1 gépelt oldalnyi, 2–3 percnél nem hosszabb, magyar szerzőtől származó 20–21. századi esszé- vagy szépprózai szöveget kell felolvasniuk. Az egyik szöveget szabadon választják, ennek felolvasására előzetesen felkészülhetnek (a szöveg nem lehet fordítás, és nem tartalmazhat sok párbeszédes részt). A másikat a verseny helyszínén kapják meg, és 20 perc felkészülési idő után olvassák fel.

A jelentkezési határidő 2024. április 11., a verseny időpontja: 2024. április 18., 14.00
További információ