Elindult az ELTE 386. tanéve

2020.09.04.
Elindult az ELTE 386. tanéve
Borhy László rektor tanévnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy az ilyen nehéz idők a közösséget erősíthetik. A Szenátus ünnepi ülésén felszólalt Habsburg György nagykövet, és köszöntötték az egyetem kiváló oktatóit és munkatársait.

Rendhagyó módon kezdődött az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a 2020/2021-es tanév: a koronavírus-járvány miatt a Szenátus ünnepi üléséhez kivételesen online csatlakozhattak a vendégek, közéletünk képviselői, az egyetem professzorai, díszdoktorai, oktatói, dolgozói, korábbi és új hallgatói. Az Aula Magnában megtartott rendezvényen az egyetem vezetői és ez évi kitüntetettjei vehettek részt személyesen.

Borhy László rektor idei nyitóbeszédében összefogásra és kitartásra buzdított. Bár az elmúlt időszak nem volt könnyű – mondta –, közel 400 éves fennállása alatt az egyetemnek nem egyszer kellett már váratlan megpróbáltatásokkal szembenéznie. Az ilyen nehéz idők azonban a közösséget is erősíthetik. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem mindezidáig példamutatóan vette az akadályokat, és kiemelkedő teljesítményt nyújtott, miközben egy pillanatra sem feledkezett meg eredeti terveiről és célkitűzéseiről, tudományegyetemi léte megerősítéséről, nemzetközi hírneve növeléséről és szolgáltatási színvonala folyamatos fejlesztéséről. A mostani helyzetben is a jövő iránti bizalomra és lelkesedésre van szükség. "Soha ne tévesszék szem elől kitűzött céljaikat, és vegyenek részt tevékenyen környezetük, jövőjük formálásában. Segítsék, segítsük egymást, hiszen végső soron minden közösséget az egyén tetteinek összessége tesz naggyá” – zárta beszédét a rektor.

Habsburg György nagykövet édesapja, Habsburg Ottó életpéldáját és tapasztalatát felidéző, az elsőéves hallgatókat különösen megszólító beszédében a tanulás rendkívüli fontosságára, sorsalakító erejére hívta fel a figyelmet. „Csak azt nem lehet elvenni tőlünk, amit az életben megtanultunk” – mondta. Egy ország civilizáltságát már a középkorban is az egyetem jelezte, ma Magyarország legkiválóbb névjegyeinek egyike az Eötvös Loránd Tudományegyetem. Aki ide járhat, használja ki jól a lehetőséget, és mindenképpen tanuljon nyelveket is, mert így lehet részese egyszerre akár több civilizációnak.

A beszédeket Szilvágyi Sándor Liszt Ferenc-díjas gitárművész előadása követte. Elsőként Kováts Barna Tavaszi tánc, Dallam kísérettel, Mese, Emlékezés, Estilo popular című darabját, majd Johann Sebastian Bach Adagio a g-moll hegedű szólószonátából saját átiratát hallhattuk. Végül a gitár Chopinjének nevezett Agustín Pío Barrios guaraní származású paraguayi gitárművész és zeneszerző Mangore: d-moll keringője hangzott el.

Az egyetemünkön kialakult hagyomány szerint a tanévnyitó ünnepi szenátusi ülésen nyújtják át azokat a kitüntetéseket, amelyeket az Egyetem Szenátusa adományoz az egyetem oktatóinak, dolgozóinak és munkatársainak kiváló munkájuk elismeréseként. A kitüntetéseket Borhy László rektor adta át.

Az Egyetem Szenátusa 2020-ban 12 kutatónak ítélte oda a "professor emeritus" címet, Eötvös-gyűrűt Kulcsár Szabó Ernőnek, a Bölcsészettudományi Kar frissen kinevezett professor emeritusának és Lőrincz Andrásnak, az Informatikai Kar tudományos főmunkatársának adományozott.

Átadták többek között az Eötvös Loránd Tudományegyetem Emlékérme kitüntetést, a Pro Universitate Emlékérmet, a Mária Terézia Emlékérmet és a Trefort Ágoston Emléklapot is, illetve számos dolgozó részesült rektori, illetve kancellári dicséretben. A kitüntettek névsorát ITT olvashatja.

Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnökhelyettese, Eszterhai Marcell is köszöntötte az elsőéveseket, majd Borhy László zárszava után felhangzott az egyetem Nagyszombati himnusza, és az Egyetem Szenátusa, a Hallgatói Önkormányzat és az ELTE Alumni képviselői megkoszorúzták az egyetem alapítójának emléktábláját és névadójának szobrát, ily módon is tisztelegve személyük és emlékük előtt.