Előadás a gravitációs hullámokról

2016. március 31.
ELTE Bolyai Kollégium (1117 Budapest, Nándorfejérvári út 13. 104-es előadó)
2016. március 31. -
ELTE Bolyai Kollégium (1117 Budapest, Nándorfejérvári út 13. 104-es előadó)

A Bolyai Kollégium „Csütörtök Este” rendezvénysorozatán 2016. március 31-én Frei Zsolt, az ELTE TTK Atomfizika Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára tart előadást a gravitációs hullámokról.
Először történt, hogy tudósok megfigyelték a téridő gravitációs hullámoknak nevezett fodrozódásait, amelyek a távoli univerzum egy 1,2 milliárd évvel ezelőtt lezajlott kataklizmikus eseményében keletkezve most érték el a Földet. Az észlelés igazolja Albert Einstein 1915-ben közölt általános relativitáselméletének egyik legfőbb előrejelzését, és eddig példa nélküli, új ablakot nyit a Világegyetemre. Az előadásban szó lesz a gravitációs hullámokat észlelő két detektor, a Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) történetéről, a felfedezésről, a hullámok forrásául szolgáló feketelyuk-ütközés mechanizmusáról, valamint a magyar hozzájárulásról is a berendezés fejlesztéséhez és a közös munkához. Frei Zsolt kitér a gravitációs hullámok más típusú feltételezett forrásaira, illetve ezek észlelésének lehetőségeire.
A „Csütörtök Este” a Bolyai Kollégium szorgalmi időszakban heti rendszerességgel megrendezett programja, melynek célja, hogy a kollégisták találkozzanak kiemelkedő személyiségekkel, nem csupán természettudósokkal, hanem írókkal, politikusokkal, gazdasági szakemberekkel, egyházi személyiségekkel is, és szembesüljenek a tudomány, vagy a társadalom szempontjából érdekes és aktuális kérdésekkel. Az előadások diszkusszióval együtt kb. 1-1,5 órásak, a rendezvény nyitott, minden érdeklődőt szívesen látnak.
Időpont: 2016. március 31. 18:15
Helyszín: ELTE Bolyai Kollégium (1117 Budapest, Nándorfejérvári út 13. 104-es előadó)
ELTE Bolyai Kollégium