ELTE-sek a Fiatal Kutatók Akadémiája új tagjai közt

2021.05.11.
ELTE-sek a Fiatal Kutatók Akadémiája új tagjai közt
A 2021–2026-os időszakra az FKA tagjává választotta Hungler Sára egyetemi adjunktust, az ÁJK Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék oktatóját és Lukács Rékát, az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport és a Csillagászati és Földtudományi Intézet kutatóját.

A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) egy 2019-ben alapított, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közfeladataival összhangban működő, alulról szerveződő tudományos társaság, mely a fiatal kutatók hangja kíván lenni Magyarországon. Célja, hogy a tudományos osztályokkal és az MTA testületeivel szorosan együttműködve részt vegyen az MTA tudományos tevékenységében, valamint itthon és külföldön képviselje a fiatal kutatók közösségét. Tevékenységével elő kívánja segíteni a fiatal kutatók szakmai fejlődését, valamint a kutatók és a társadalom közötti kapcsolat erősítését.

2020-ban 36 fős volt a tagság, minden évben 12 új tagot választanak, a tagság öt évre szól. Az öt év elteltével a tagok alumnussá/alumnává válnak, így a tagság 60 fős létszáma a tervek szerint állandó lesz.

Az FKA szerteágazó eddigi tevékenységét jól illusztrálja, hogy tagjai 2018-ban felmérést készítettek a fiatal magyar kutatók helyzetéről és problémáiról, az FKA több fontos témában is tudománykommunikációs workshopokat, illetve fórumokat tartott. Utóbbiakon az ismeretátadás és ismeretszerzés mellett közvetlen kommunikációs lehetőséget biztosított a fiatal kutatói réteg és a kutatási pályázatok kiírói, valamint az MTA Doktori Tanácsának vezetői között.

A FKA korábbi tagjai között is számos ELTE-s kutató található: Kubinyi Enikő, Ősi Attila, Schlosser Gitta, Sík Domonkos, Solymosi Katalin, Szöllősi Gergely és Terpai Tamás.

Hungler Sára tudományos fokozatát 2015-ben szerezte az ELTE doktori iskolájában. Posztdoktori kutatásának célja, hogy megvizsgálja a Szociális Jogok Európai Pillérének keretében kitűzött szociális integráció megvalósulásának lehetőségeit a visegrádi országokban; a kutatás újdonsága, hogy a kapitalizmuselméletek jogtudományban való alkalmazhatóságát funkcionális jogösszehasonlítással és empirikus módszerekkel teszteli. A nemzetközi tudományos életben is aktívan részt vesz, számos nemzetközi kutatási konzorciumban dolgozik. Több mint 50 hazai és külföldi folyóiratcikk és könyvfejezet szerzője, első könyve 2020-ban jelent meg.

Mint arról az ELTE TTK honlapja beszámolt, Lukács Réka geológus kiemelt célja a kisgyermekesek és a kutatónők helyzetének, valamint a fiatal kutatói életpályának segítése, különösen a földtudományi szakterületen.

Az FKA által 2021-ben megválasztott 12 új tag teljes listája itt érhető el.