Élvonal pályázatot nyert Kubinyi Enikő

2021.06.23.
Élvonal pályázatot nyert Kubinyi Enikő
Az ELTE etológusa az NKFIH Kutatási Kiválósági Programjának közel 300 millió forintos támogatásával a társállattartást kutatja a következő öt évben.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakpolitikai támogatásával, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezelésében meghirdetett Élvonal – Kutatási Kiválósági Program keretében 8 kutatócsoport-vezető nyert el egyenként 200 és 300 millió forint közötti, összességében mintegy 2,23 milliárd forintnyi támogatást. A kutatási támogatás lehetőséget teremt arra, hogy a pályázó a következő öt évben olyan világszínvonalú eredményeket ígérő kutatási projektet valósítson meg Magyarországon, amely hozzásegíti az Európai Kutatási Tanács (ERC) által meghirdetésre kerülő kutatás-támogatási programokban való sikeres részvételhez.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemről Kubinyi Enikő került be a támogatottak körébe, Társállattartás evolúciós perspektívából: új megközelítés az emberi és az állati egészség fejlesztéséhez című pályázatával közel 300 millió forintot nyert el.

Kubinyi Enikő az ELTE Etológia Tanszék tudományos főmunkatársa. 1994-ben csatlakozott az akkor induló Családi Kutya Programhoz, amely a világon elsőként foglalkozott a kutya-ember kapcsolat viselkedési és gondolkodási vonatkozásaival. Később kutatási tapasztalatot szerzett a párizsi Sony Computer Science Laboratory-ban, a Sussex University-n, az MTA-ELTE Statisztikus és Biológiai Fizika Kutatócsoportban, valamint az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoportban is. 2004-ben szerzett PhD-fokozatot az ELTE Etológia Doktori Iskolában. 2016-ban az Európai Kutatási Tanács (ERC) Starting Grant támogatásával megalapította a Szenior Családi Kutya Programot és a Kutya Agy- és Szövetbankot a kognitív öregedés kutatásának céljából. Munkájának jelentősebb elismerése a L’ORÉAL-UNESCO A Nőkért és a Tudományért díj (2018) és a Junior Prima díj (2009). 2017-ben a Young Academy of Europe tagjának választották. Kétszer nyert Bolyai János Kutatói ösztöndíjat (2010 és 2016), 2018-ban ÚNKP Bolyai+ ösztöndíjat.

A kutyák viselkedésével foglalkozó ELTE-s kutatásokról itt olvashatja írásunkat.

Forrás: NKFIH