Erdély Miklós: Morálalgebra – Szolidaritás-akció 1972

Erdély Miklós: Morálalgebra – Szolidaritás-akció 1972
04/30

2024. április 30. 18:00

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B, félem. 172.)

04/30

2024. április 30. 18:00 -

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B, félem. 172.)


Szőke Annamária tart előadást „A gyilkosság intézményesítése a háború, helyesebben az intézmények gyilkossá a háborúban válnak” címmel az ELTE Művészettörténeti Szabadegyetemen.

"Előadásomban egyetlen művet szeretnék elemezni, Erdély Miklós Morálalgebra – Szolidaritás-akció (Egy fotómontázsban és statisztikai tabellákban megvalósított koncepció forgatókönyve) című, 1972-es alkotását. A mű az egyik korai és sok szempontból kivételes példája a magyarországi ’45 utáni művészetben annak a művészi alapállásnak, amely mindenfajta faji, etnikai, nemi stb. diszkriminációt elutasít, felemeli szavát a mindenkori hatalomnak és intézményeinek az emberi szabadságot és kreativitást korlátozó működése ellen, elutasítja az embertelenség, a gyilkolás és a háború minden formáját – és ezt az alapállását műveiben is kifejezésre is juttatja.

A mű egyik címe – Szolidaritás-akció –egyértelműen utal a témájára, míg a másik – Morálalgebra – két látszólag össze nem illő szóból áll, vagyis két egymást látszólag kizáró területet kapcsol össze: a morált és az algebrát. Hogyan jelenhet meg a moralizálásban a számszerűség, és hogyan adható a számolásnak morális dimenzió – ezek azok a kérdések, amelyeket e mű többek között felvet, és ami az első megközelítésben a tiltakozás igen különös formájának tűnik" – mondja előadásáról Szőke Annamária.

Regisztráció

A Művészettörténeti Szabadegyetem nyilvános előadásai egy-egy nagyobb témakör, műfaj, képi törekvés képzőművészeti megjelenését vizsgálják az antikvitástól napjainkig. Az első évad a háború témájának feldolgozásával foglalkozik. Az előadók az intézet oktatói, doktoranduszai, valamint külső szakemberek.