Eredményes kutatásfejlesztés Szombathelyen

A 2017 és 2021 között futó EFOP-3.6.1-16-2016-00023 azonosító számú, „Kutatás-fejlesztési tevékenység megvalósítása az Eötvös Loránd Tudományegyetem szombathelyi kampuszán” projekt több mint 330 millió forintból az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg. A munkában az ELTE három kara vett részt, projektvezetőjeként az ELTE Informatikai Kar, továbbá a Természettudományi Kar és a Bölcsészettudományi Kar.
A projektzáró rendezvényt online formában február 26-án tartották meg, összefoglaló áttekintést adva a négyéves fejlesztési időszak eredményeiről. A résztvevőket Borhy László rektor köszöntötte, a konferencián megjelent Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának képviseletében László Győző alpolgármester is.
Az ELTE Informatikai Kar projektjének fő célja az volt, hogy a régióban új módszerekkel és eszközökkel adjon választ eddig még meg nem oldott problémákra informatikai és természettudományi területeken az ELTE budapesti és szombathelyi adottságainak, erőforrásainak, kapacitásának és lehetőségeinek figyelembe vételével.
A régió műszaki és informatikai szakember igényének kielégítésére Szombathelyen elindították a programtervező informatikus képzést, az első végzős évfolyam 2020 nyarán vehette át a diplomáját. Horváth Zoltán, az Informatikai Kar dékánja szerint az új, versenyképes képzés igazodik a helyi ipari igényekhez is. Hozzátette: az angol nyelvű programtervező informatikus mesterszak nemzetközi szinten láthatóságot adó elitképzés, amely az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) programjában fut az ipar 4.0 területén.
A pályázat lehetőséget nyújtott arra is, hogy megteremtsék a szükséges humánerőforrást, azaz a kiváló oktatói kart is. „A projektben elindult adattudományi kutatások elvezettek oda, hogy az ELTE által tavaly elnyert Szoftver- és Adatintenzív Szolgáltatások Kompetencia Központ 'egyik lába' Szombathelyen indulhatott el, és éppen az ipar 4.0 adattudományi területen” – jelentette be Horváth Zoltán.
A projekt keretében felépült a Gothard Obszervatórium területén egy földi műholdvevő állomás, amely nemzetközi összefüggésben is szolgálja majd az asztrofizikai kutatásokat. Mint Kacskovics Imre, az ELTE Természettudományi Kar dékánja kiemelte: a sikeresen megépített kutatási infrastruktúra által az ELTE még több ipari partnerkapcsolatot és piaci alapú együttműködési hálózatot építhet ki az ország nyugati térségében, előremutató perspektívát nyújtva az ipari fejlesztések számára.
A futamidő alatt számos idegen nyelvű publikáció és nemzetközi konferenciaelőadás, valamint több kutatási együttműködés született, miközben a tudományos igényű ismeretterjesztő rendezvények is a hatékony tudásátadást szolgálták.