Értékes könyvadománnyal gazdagodott az ELTE

2020.02.25.
Értékes könyvadománnyal gazdagodott az ELTE
Fontos gesztust téve az egyetem régészeti iskolájának, Eva Strommenger, az európai régészettudomány legendás képviselője a BTK Régészettudományi Intézetének ajándékozta könyvtárát.

Az elő-ázsiai régészet egykor Berlinben tanult, világhírű kutatója a hatalmas értéket képviselő, több ezer kötetes könyvtárat férjével, a szintén kiemelkedő tudós Wolfram Nagellel (1923–2019) gyűjtötte össze. Az anyag egy jelentős részét az ELTE Régészettudományi Intézet már korábban csomagokban megkapta, most a második felét szálították haza Berlinből.

Eva Strommenger azon kevesek közé tartozik, akiknek nő létükre sikerült Keleten óriási tekintélyre szert tenniük. Szíriában sokan a helyi régészet „anyjának” is nevezik, olyan sokan szereztek tapasztalatot az ő irányításával. Ásatásai közül kiemelkedik a szíriai Habuba Kabira és a szintén szíriai Tell Bi’a kutatása. Habuba Kabirának az Eufrátesz gátépítése miatt szükségessé vált megelőző feltárásán (1964–1975) először kerültek elő a Kr. e. 4. évezredi dél-iraki Uruk-kultúra emlékei, rögtön nagy felületen, egy erődített gyarmatváros formájában. Később Tall Bi’a, az ókori Tuttul bronzkori nagyvárosának feltárását vezette, ahol 1980 és 1995 között munkatársaival számos bronzkori monumentális épület és egy bizánci kolostor mellett egy Kr.e. 19. századi ékírásos archívumot is feltárt. A kutatásban annak idején részt vett Kalla Gábor, az ELTE BTK Őskori és Elő-Ázsiai Régészeti Tanszék vezetője is. 

Ásatási publikációi és jelentős művészettörténeti munkái közül is kiemelkedik értő leírásait tartalmazó albuma, a Fünf Jahrtausende Mesopotamien. Die Kunst von den Anfängen um 5000 v. Chr. bis zu Alexander dem Grossen. Az 1962-es kötet a német mellett több más nyelvű kiadásban is megjelent, régészgenerációk nőttek fel rajta. 

Forrás: Ásonyomon