Értelmes élet

2018.05.14.
Értelmes élet
Ullmann Tamás, az ELTE professzorának korábbi írásaiból közöl válogatást a Mindennapi Pszichológia „Best of” gyűjteményének 5. kötete, amely Értelmes élet címmel jelent meg. 

Ullmann Tamás, az ELTE BTK Filozófia Intézet egyetemi tanára már hosszú ideje nagy hangsúlyt fektet a filozófiai gondolatok népszerűsítésére, nem csak az egyetemi előadásokon, hanem a publicisztikai tevékenységében is. A Mindennapi Pszichológia magazin pedig ugyancsak több éve fontosnak tartja, hogy a pszichológiai ismertetés és elemzés mellett a lapban megjelenjenek filozófiai tárgyú írások is. A két törekvés egymásra találásának eredménye a Mindennapi Pszichológia „Best of” gyűjteményének 5. kötete, amely az ELTE professzorának korábbi írásaiból közöl válogatást. A válogatásban helyet kapott cikkek alkalmi írások, de összekapcsolja őket az a meggyőződés, hogy életproblémáinkról nem csak a pszichológia nyelvén, hanem filozófiai fogalmak segítségével is lehet beszélni.

A filozófia így visszatér antik gyökereihez, amikor is a gondolkodás tevékenységét nem csupán episztemológiai, ontológiai és elméleti vonatkozásban tartották fontosnak, hanem terápiás értelemben is. Az antik gondolkodók úgy vélték, hogy a világ és az ember jobb megértésén keresztül arra is képessé válunk, hogy kigyógyuljunk a lélek zavarodottságának állapotából, amely a félelmek, negatív szenvedélyek és válságok okozója. A gyűjteményben szereplő írások a lelkiismeretről, a bizonytalanságról, az önazonosságról, az öncsalásról, a cinizmusról, a lélek gyengeségéről és erejéről, a szabadságról, a barátságról és legfőképpen a filozófia mindennapi használatának lehetőségéről szólnak.