Estimathon az ELTE-n

2022.04.13.
Estimathon az ELTE-n
Tizennyolc csapat és több mint 80 egyetemi hallgató részvételével rendeztek különleges matematikai csapatversenyt a Gömb aulában. Az első magyarországi Estimathonon a legjobb eredményt ELTE-sek érték el.

A megmérettetés a problémamegoldási képességeket a játékelmélettel és a matematikai gondolkodással ötvözi. A csapatok harminc perc alatt tizenhárom, nem mindennapi kérdésre keresik a választ, minden kérdésre egy – pontosan kitalálhatatlan, jellemzően nagy – pozitív egész szám a válasz. A legpontosabb becslést, legrövidebb intervallumot megadó csapat lesz a győztes. Az ELTE-s fordulóban többek között olyan izgalmas kérdésekre keresték a választ, mint hogy hányszor szerepel Shakespeare műveiben összesen a „the” szó.  

A 2022. április 7-i vetélkedőt az egyesült államokbeli Jane Street pénzügyi cég rendezte, a versenyen az ELTE, a BME és a BCE vállalkozó kedvű hallgatói vettek részt, közülük három ELTE-s csapat végzett az élen. A győztes a kiinduló, 80 ezer fölötti pontszámot 408-ra tornázta le (mivel a pontszám egyfajta hibamérőszám volt, a legkisebb pontszám nyert), ez nemzetközi szinten is jó eredmény. Az eredményhirdetés után röviden bemutatkozott a szervező cég, majd zárásként pizzapartival ünnepeltek.

Az Estimathon-versenyeket 2013 óta szervezik, a világ számos pontján csaknem 200 forduló zajlott. A résztvevőknek a korábbi alkalmakon például meg kellett tippelniük, hogy hány new york-i jelzőlámpa van, hány tweetet posztolnak egy évben, vagy éppen hány kisbaba született 1900-ban.