Európai egyetemek közös virtuális kiállítása

2017.10.11.
Európai egyetemek közös virtuális kiállítása
Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár gyűjteményének néhány értékes darabja is megtekinthető a Coimbra Csoport virtuális kiállításán. Az Edinburgh-i Egyetem felhívását 35 tagegyetem követte, hogy együttműködjenek egy egyedülálló online tárlat létrehozásában.

A virtuális kiállítást a Coimbra Csoport 2017-es éves konferenciáján nyitották meg, melyet Edinburgh-ban rendeztek 2017 nyarán. A konferencia témája az "Egyetemek és a kulturális örökség jövője” volt.

A szervezők több mint 70 olyan tárgyat választottak ki, amelyek a kontinens több ezer mérföldjét és több millió éves múltját ölelik fel. A lenyűgöző Augsburg kabinetszekrénytől a megkövült mamut fogáig, a gyűjtemény darabjai kiemelik az európai egyetemek gazdag kulturális sokszínűségét és egyediségét. A műtárgyakat, dokumentumokat hét témakör szerint osztották fel, az Egyetemi Könyvtár és Levéltár gyűjteményéből kiválasztottakat a „felfedezés” és a „művészetek” kategóriába sorolták.

A felhívásra minden intézmény hat, az állományában lévő dokumentummal, tárggyal vagy műalkotással jelentkezhetett. A könyvtár három kódexet, egy kéziratos térképet, egy Roger Fenton fotót és egy 16. századi Antikva kötetet jelölt ki. A virtuális gyűjteménybe e két utolsó alkotás került be.

A Coimbra Csoport 1985-ben alakult a régóta fennálló, több tudományágat átfogó, nemzetközi színvonalú európai egyetemek szövetségeként. A csoport célja az akadémiai és kulturális kapcsolatok megteremtése, tagjai tudományos együttműködésének támogatása, a tanulás és kutatás, valamint a társadalom szolgálatának előmozdítása, segítése.

Forrás: Egyetemi Könyvtári Szolgálat