Európai társadalmi innovációs hálózathoz csatlakozik az ELTE
Az Európai Szociális Alap Plusz (European Social Fund Plus) a társadalmi innováció egyik európai mozgatórugója. A Social Innovation Plus (SI Plus) program célja a társadalmi innovációhoz szükséges szakmai kapacitás kiépítése és fejlesztése az összes érdekelt fél bevonásával (állami szektor, a tudományos közösség, a civil társadalmi intézmények, valamint a magánvállalatok és a társadalmi vállalkozások stb.) egy-egy országban. A nemzeti és transznacionális szinergiák és hálózatok segítik a társadalmi innováció koncepciójának elterjesztését, és megalapozzák a jövőbeli tevékenységeket.
Az újonnan alakult konzorcium tagjai Ausztria, Lettország, Magyarország, Málta és Szlovákia. A résztvevő országok programjaiban a társadalmi innováció máris kiemelt prioritás, a partnerek változatos intézményi és szakmai háttérrel járulnak hozzá a projekt sikeréhez. A SI Plusz program közvetlenül a nemzeti kompetenciaközpontok munkájára és a transznacionális konzorciumok eredményeire épül, a European Social Fund magyar nemzeti kompetenciaközpontja 2024 júniusától az Eötvös Loránd Tudományegyetem.
A nemzeti kompetenciaközpont feladatait Magyarországon korábban a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. (IFKA Közhasznú Nonprofit Kft.) látta el, a társadalmi innováció fejlesztésével 2020 óta foglalkozik hazánkban a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezetésével.
A konzorcium a célok elérése érdekében a következő tevékenységekre összpontosít a következő három évben:
- társadalmi innovátorok támogatása a hazai kontextusban releváns társadalmi kihívásokra reagálva;
- nemzetközi tudásmegosztás és tudásátadás, valamint skálázás szakértői támogatással;
- az ökoszisztéma feltérképezése (mapping) és vizualizálása, az evidencia-alapú politikai döntéshozatal támogatása, jó gyakorlatok megosztása;
- tananyagfejlesztés, oktatási segédanyagok kialakítása;
- hozzájárulás a nemzeti stratégiák és cselekvési tervek kialakításához, a kompetenciaközpontok fenntarthatósági koncepciójának kidolgozása, valamint a társadalmi innovációs kezdeményezések számára nyújtott szakértői iránymutatás.
A társadalmi innovációra összpontosító tevékenységek célja, hogy a résztvevők új megoldásokat találjanak a munkakörülmények, az oktatás, a közösségfejlesztés, az aktív befogadás, illetve a zöld átmenet során felmerülő kritikus problémákra, mint például a szegénység, a megkülönböztetés vagy az egyenlőtlenségek. A fókuszterületek érintik a kiszolgáltatott lakossági csoportokat, az állami és közhatóságokat, a civil társadalmat, a tudományos életet és a vállalkozásokat, míg a projekt keretében végrehajtott tevékenységek hatása várhatóan helyi, regionális és nemzeti szinten is érezhető lesz.
A konzorciumvezetői feladatokat az ausztriai L&R Social Research GmbH látja el, a projekt konzorciumi tagjai:
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (Munka-, Szociális és Családügyi Minisztérium /MPSVR SR/), Szlovákia
- Ministry responsible for European Funds (Európai Alapokért Felelős Minisztérium /PPCD, MEFL/), Málta
- Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE – TINLAB), Magyarország
- Sabiedribas Integracijas Fonds (Társadalmi Integrációs Alapítvány /SIF/), Lettország
- Latvijas Sociālās uzņēmējdarbī bas asociācija (Társadalmi Vállalkozások Szövetsége /SUA/) Lettország
- Labklajibas Ministrija (Jóléti Minisztérium /MoW/), Lettország
- Zentrum für Soziale Innovation GmbH (Társadalmi Innovációs Központ /ZSI/), Ausztria
Az ELTE munkacsoporti részvételét az ELTE Innovációs Központ szakértői támogatják.
Továbbiak a konzorcium kick-off találkozójáról ITT olvashatók.