Evolúciós magyarázatok a mai pszichológiában

Evolúciós magyarázatok a mai pszichológiában
04/25

2018. április 25. 17:45

ELTE TTK (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C, 0-805.)

04/25

2018. április 25. 17:45 -

ELTE TTK (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C, 0-805.)


Bereczkei Tamás egyetemi tanár, a Pécsi Tudományegyetem Pszichológia Intézetének vezetője Evolúciós magyarázatok a mai pszichológiában címmel tart előadást 2018. április 25-én az „Élő adás” sorozatban.

A pszichológia, úgy tűnik, túl nehéz a pszichológusoknak. Ők maguk is igénylik más tudományágak bevonását, amelyek új szempontokat nyújtanak a sokszor jól ismert jelenségek magyarázatában. Ezek közül is kiemelkedő az evolúciós pszichológia, amely arra vállalkozik, hogy az emberi viselkedés „végső” mozgatórugóit tanulmányozza. Nem csupán arról van szó, hogy egy másik (ultimatív) szintet emelünk a gondolkodásunkba, hanem sokkal inkább arról, hogy az evolúciós modellek alapján új megvilágításba kerülnek a viselkedésünkre ható közvetlen (proximatív) tényezők és folyamatok: az érzelmek, motivációk és környezeti hatások.

Bereczkei Tamás előadásában főként saját kutatási eredményeire alapozva mutatja be mozgatórugóinkat, olyan témákról is szólva, mint a vonzerő, a párválasztás, az önzetlenség, a machiavellizmus vagy a szülői stratégiák.

A biológia robbanásszerűen fejlődő tudománya a természet rejtett világából egyre több részletet tár fel előttünk az élőlényeket alkotó molekuláktól a sejtek és az egyedek szintjén át egészen a fajok sokaságából felépülő életközösségekig. Az ELTE Természettudományi Karának nyilvános előadássorozata, az Élő adás ebben a világban kalandozik, célja a legizgalmasabb és legújabb kutatási eredmények és a még megválaszolatlan kérdések bemutatása. Az előadásokra középiskolás kortól várnak mindenkit, akit érdekel az élővilág és a megismeréséhez vezető út.