Feléled és átalakul a Huzella Kert

2022.04.05.
Feléled és átalakul a Huzella Kert
Elkezdődött az ELTE Füvészkert gödi telephelyének fejlesztése. A folyamatosan szépülő területet a nagyközönség 2023 decemberéig, a kivitelezés tervezett befejezéséig ingyen látogathatja.

Közel két évtizedig zárva volt a Huzella Kert, mert az állapota nem engedte meg, hogy biztonságos körülmények fogadják az érdeklődőket – fogalmazott Orlóci László a március 28-i ünnepélyes átadón. Az ELTE Füvészkert igazgatója elmondta, hogy a használaton kívüli romos épületeket lebontják, a kert úthálózatát, valamint a régen Bagoly Tanodaként működő faházat felújítják, a bejáratnál látogatói fogadóépületet alakítanak ki. A régi magas kéményből virtuális kilátó lesz, a kémény tetejéről kamerák segítségével az egész környék panorámája látható válik.

A kert hasznosítását tovább bővítik, például egy meglévő épületben létrehozzák a Füveskertet, ahol a látogatók helyben termesztett gyógynövényekből saját maguk készíthetnek krémeket, szappanokat. Készült egy kerttervező applikáció is, amely a Google Play áruházból letölthető. A már meglévő Békaliliom tanösvény a kert természeti értékeit mutatja be, egy új területen pedig ligetet alakítanak ki abból az ötven páfrányfenyőből, amelyeket a megnyitón ültettek el a résztvevők.

Szabó István, Pest Megye Önkormányzatának elnöke, Tuzson Bence országgyűlési képviselő, kormányzati államtitkár és Orlóci László az ELTE Füvészkert igazgatója a megnyitón 

A megnyitón Tuzson Bence önkormányzati képviselő és államtitkár is kiemelte, hogy a gödi Huzella Kert egyedülálló a maga nemében, felújítása fordulópontot jelent a település és az ELTE életében. Az egykor élettel teli, vadregényes terület korábban elhanyagolódott, eltűnt az egyetemi oktatásból is. Gondozását 2011-ben vette át a Füvészkert, akkor fogalmazták meg az első elképzeléseket, terveket a kert rendezésére és átalakítására, idén pedig neki is kezdtek a munkáknak. Először a növényállományt teszik rendbe, majd megkezdődik az élettér kialakítása. A területen olyan egyedi központot is kialakítanak, amely közelebb hozza a természetet és embert, miközben a tudomány is helyet kap benne. Erre a célra mintegy 270 millió forintos támogatást kapott a Kert.

Gróf Széchenyi Ödön 1865-ben vásárolt egy birtokrészt Alsógödön, majd miután Törökországba költözött, a birtokot Arany János fia, Arany László vásárolta meg. Az 1800-as évek legvégén került az ingatlan Huzella Elek tulajdonába. Fia, a neves orvosprofesszor Huzella Tivadar 1930-ban itt hozta létre a nemzetközileg is elismert Alsógödi Biológiai Kutatóállomást, és a villa körül rendezett arborétumot alakított ki a domborzatot követő, ligetes szerkezetben. A kertben állt két lakóház is, több faházban pedig az itt dolgozó egyetemistákat és kutatókat szállásolták el. Huzella Tivadar 1950-ben halt meg, végakaratának megfelelően örökösei a villát hatalmas parkjával együtt átadták az Eötvös Lóránd Tudomány Egyetemnek. Azt követően először Növénybiológiai Kutatóállomásként működött. 1959-ben felépült a Magyar Tudományos Akadémia Duna-kutató állomása, amely 2014-ig működött a kert területén. 

A Huzella Kertet Göd város önkormányzata az 54/2007 számú rendeletével helyi jelentőségű természetvédelmi területté nyilvánította. Fenntartását 1951 óta az Eötvös Loránd Tudományegyetem végzi, a feladatokat 2011. január 1-jétől az ELTE Füvészkert vette át, amely 2017-ben tervet dolgozott ki a hasznosítására. 

A Kert (Göd, Jávorka u. 14.) hétfőtől csütörtökig 9–15 óra között, pénteken: 9–13 óra között látogatható.

További képek a megnyitóról és a kertről az ELTE Füvészkert honlapján