Fókuszban a nőtörténet
2024. október 03.
ELTE BTK Szekfű Gyula Könyvtár (1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8., Főép. I. em.)
2024. október 03. -
ELTE BTK Szekfű Gyula Könyvtár (1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8., Főép. I. em.)
Az ELTE különböző intézeteiben korábban egymástól elszigetelten folytak nőtörténeti kutatások, a tematika az oktatásban is a legkülönbözőbb típusú kurzusok formájában jelent meg. Az elmúlt évtizedben az európai és amerikai egyetemek szervezetrendszerének változásai, illetve a hazai és nemzetközi pályázati kiírások egyaránt azt jelzik, hogy megnövekedett az igény a jól szervezett csoportmunkában folyó, a társadalmi jelenségeket hosszú időtartamban, multidiszciplináris megközelítéssel vizsgáló kutatási és oktatási programok iránt.
E tekintetben hiánypótló vállalkozás az ELTE BTK Nőtörténeti Kutatóközpont létrehozása, amely intézményes hátteret biztosít az alap-, mester- és doktori képzéseken zajló oktatás célirányos összehangolásához, hazai és nemzetközi tudományos kooperációk kiépítéséhez, a kutatások eredményeinek minél szélesebb körű elterjesztéséhez.
A kutatóközpont első konferenciáján az érdeklődők előadásokat hallgathatnak meg többek között a politikai rendőrség és a postaszolgálat női tagjairól, a női viseletek alakulásáról, Szekeres Margit iskolaalapítóról és Boba Idula történetíróról, valamint részt vehetnek a Nők a kelet-közép-európai irodalmi kánonban című kerekasztal-beszélgetésen is.
Az eseményt Varga Zsuzsanna, az ELTE Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék vezetője nyitja meg, köszöntőt mond Horn Ildikó, a Történeti Intézet igazgatója.