Fókuszban az iszlám művészet

2019.07.15.
Fókuszban az iszlám művészet
Az iszlám világ régészetének és művészettörténetének kutatóit tömörítő Ernst Herzfeld Society július 4–7. között az ELTE Bölcsészettudományi Karán és az Avicenna Közel-Keleti Kutatások Intézetében tartotta XV. konferenciáját és éves közgyűlését.

Az évente megrendezett esemény a szakterület egyik meghatározó nemzetközi programja. A tavalyi strasbourgi találkozó után idén mintegy 60 résztvevő érkezett Budapestre és Piliscsabára a világ minden tájáról közel 300 tagot számláló szervezet képviseletében. A Spaces and Frontiers of Islamic Art and Archaeology (Terek és határok az iszlám művészetben és régészetben) címet viselő konferencia főszervezője Szántó Iván hab. egyetemi docens, az ELTE Iranisztikai Tanszék vezetője volt.

Az eseményen Borhy László, az ELTE rektora mondott beszédet, kiemelve az egyetem régészeti hagyományait, majd Markus Ritter társulati elnök az Ernst Herzfeld Társaság elmúlt másfél évtizedének alakulását ismertette, végül pedig Szántó Iván az ELTE 1635 óta bejárt földrajzi és tudománytörténeti vándorútjáról beszélt.

A bevezető előadást Doris Behrens-Abouseif, a School of Oriental and African Studies (SOAS, University of London) professzora tartotta The Articulation of Islamic Architecture in European Travelogues before 1800 (Az iszlám építészet kifejeződése 1800 előtti európai útleírásokban) címmel. A díszelőadást nemzetközi diákkonferencia előzte meg, amelyen Mona Monsefi, az ELTE Iranisztikai doktori programjának hallgatója képviselte Magyarországot. A szeniorkonferencián Major Balázs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészeti Intézetének igazgatója mutatta be a szíriai Qal'at Marqab-ban végzett kutatása legfrissebb eredményeit. 

A konferencia záróeseményeként a vendégek Pest és Buda – köztük az egyetemi épületek – hódoltságkori emlékeivel ismerkedtek meg. Jövőre a római Sapienza Egyetem lesz a konferencia házigazdája.

Az esemény plakátja