Francia állami kitüntetést kapott Borhy László és Sonkoly Gábor

2021.10.27.
Francia állami kitüntetést kapott Borhy László és Sonkoly Gábor
Az ELTE rektorát és a Bölcsészettudományi Kar korábbi dékánját a Nemzeti Érdemrend Lovagjának nevezte ki Emmanuel Macron köztársasági elnök. 

Emmanuel Macron köztársasági elnök 2020 októberében Nemzeti Érdemrend kitüntetésben részesítette Borhy Lászlót, az ELTE rektorát és Sonkoly Gábort, a BTK egyetemi tanárát, akkori dékánt. A kitüntetések átadására a Covid-járvány miatt egészen mostanáig nem került sor. Pascale Andréani nagykövet 2021. október 20-án a Francia Nagyköveti Rezidencián fogadta a kitüntetetteket. Mint elmondta, Borhy Lászlót és Sonkoly Gábort Franciaországnak nyújtott szolgálataikért és a két ország közötti kapcsolatok építéséért nevezték ki a Nemzeti Érdemrend Lovagjaivá.

A Nemzeti Érdemrend (Ordre national du Mérite) a Becsületrend után következő második, egyben a legfiatalabb francia kitüntető cím, amelyet Charles de Gaulle tábornok, francia köztársasági elnök 1963-ban alapított a társadalom arra méltó tagjainak Franciaország szolgálatában tett megkülönböztetett érdemei elismerésére.

Borhy László (1963) régész, történész, ókortörténész, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja. 1997 és 1999 között az ELTE Rektori Titkárságát vezette, 2015-től 2017-es rektorrá választásáig az ELTE Bölcsészettudományi Karának dékánja volt. A hazai és nemzetközi ókortudomány elismert szakértőjeként folytatott jelentős kutatásai, valamint egyetemi oktatói és vezetői tevékenysége elismeréseként 2020-ban Széchenyi-díjat kapott. Ugyanezen év július 1-jén kezdte meg munkáját a Magyar Rektori Konferencia vezetőjeként, megbízatása 2022. június 30-ig szól.

Sonkoly Gábor 1993-ban végzett az ELTE angol-történelem szakán. 1993–1994-ben készítette el és védte meg francia kisdoktori értekezését (D.E.A.) a párizsi École des Hautes Études en Sciences Sociales-on, ahol aztán 1995–1999 között francia kormányösztöndíjas volt, 2000-ben pedig doktori fokozatot szerzett. 2004–2018 között vezette az „Atelier” Interdiszciplináris Történeti Tanszéket. Vezetőként fontos feladatának érezte, hogy nyisson a multilaterális kapcsolatok felé. Alapvető érték számára az Európa-gondolat, Magyarországot is mindenekelőtt európai térben értelmezi. Jelenleg öt EU-s pályázat vezetője, illetve résztvevője.