Gábor Dénes-díjat kaptak neves alumnusaink

Gábor Dénes „külhoni” díjban részesült egyetemünk egykori diákja, Barabási Albert László fizikus, Prima Primissima díjas hálózatkutató, a CEU, a Northeastern Egyetem és a Harvard professzora, a Magyar Tudományos Akadémia, az Amerikai Fizikai Társaság és az Academia Europaea tagja. A kitüntetést a magyar tudomány és kultúra nemzetközi elismertetésében végzett kiemelkedő tevékenységével érdemelte ki, nevezetesen a modern hálózattudomány megalapításában, a hálózatelméleti kutatásokban nyújtott, széles körű nemzetközi visszhangot kiváltó eredményeivel. Ezek a gyakorlati, üzleti életben sokrétűen hasznosíthatók, mind a gyógyszertervezésben, de az informatika, a szociológia, a szabályozáselmélet, a biokémia illetve az orvostudomány terén is. A humán mobilitás vizsgálatában is sikerrel alkalmazhatók, tovább öregbítve ezzel a magyar szaktudás hírnevét a világban.
Nagysikerű népszerűsítő könyvei közelebb viszik a hálózatkutatás eredményeit a nagyközönséghez. Több kötete jelent meg itthon, „Behálózva”, „Villanások”, illetve „A hálózatok tudománya” címmel.
Barabási Albert László az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 1991-ben fejezte be tanulmányait fizika mesterszakon, fraktálelméletből diplomázott.
Babcsán Norbert mérnök-fizikust, az Aluinvent Zrt. alelnökét és technológiai igazgatóját, a XXI. század új anyagának, az alumíniumhabok fejlesztésének, széles körű elterjesztésének és üzemszerű gyártásának területén elért, nemzetközi szinten is kiemelkedő, hazai és nemzetközi szabadalmakkal is védett innovatív tevékenységéért jutalmazták a Gábor Dénes-díjjal. Konkrét eredményeket ért el az új alumíniumhabból készült, mikrometeorit elnyelő panelek, űrtükör szendvicspanelek, irányított hővezetésű panelek termékfejlesztéseinek irányítása, a járműipari haböntvények, robbanásvédelmi panelek és az építőiparban használható alumínium hab burkolati panelek fejlesztése terén.
Babcsán Nobert 1996-ban diplomázott az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Miskolci Egyetem közös képzésében mérnök-fizikusként.
Gábor Dénes-díjat kapott Ürge László vegyész is – a DBH Investment igazgatója, a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke – a világpiacon is sikeres, a gyógyszerjelölt vegyületek tervezését és előállítását támogató, új termékek és technológiák kidolgozása során nyújtott tudományos közreműködéséért, és a megvalósításhoz szükséges szervezetek létrehozásában és működtetésében végzett szakmai-üzleti vezetői tevékenységéért. Az Innovációs Oszkár Díjjal is elismert, az áramlásos kémiai technológián alapuló integrált eszköz megalkotásában való részvételéért, és világpiaci bevezetése terén elért jelentős eredményeiért; a hazai innovációs életben példaértékű társadalmi szerepvállalásáért.
Egyetemi tanulmányait az ELTE TTK-n végezte, 1994-től a kémia tudomány kandidátusa.
A díjakat Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke adta át 2016. december 22-én az Országházban.
A Gábor Dénesről – a „holográfiai módszer felfedezéséért és fejlesztéséhez való hozzájárulásáért” fizikai Nobel-díjjal elismert tudósról, az MTA egykori tiszteleti tagjáról – elnevezett díjat a műszaki-szellemi alkotások, a mérnöki munka, valamint a technológiai fejlesztés terén nyújtott kiemelkedő teljesítmények elismerésére alapították.
A Novofer Alapítvány által 1989-ben létrehozott Gábor Dénes-díj a civil szféra egyik legnevesebb műszaki alkotói elismerése Magyarországon. Az évente kiosztott díjak jól reprezentálják az ipar egészét, az információtechnológiát és a távközlést, a gépipart, az energetikát, a vegyészetet és gyógyszeripart, a mezőgazdaságot és biotechnológiát, valamint az üzleti menedzsmentet és a kiemelkedő oktatási teljesítményt is.
Ez alkalommal tizenhárom tudóst, kutatót, fejlesztőt és feltalálót tüntettek ki kiemelkedő teljesítményének elismeréséül. A további díjazottak, kitüntettek: Bagaméry István villamosmérnök, Simonyi Sándor gépészmérnök, Frank Péter gépészmérnök, Józsa János Balázs építőmérnök, Berényi Antal orvos-közgazdász, neurofiziológus, Szabó Csaba Attila villamosmérnök, Dolhay Balázs orvos, Meiszel László vegyészmérnök, Kovács László matematika–fizika szakos középiskolai tanár, fizikatörténész, és Szlancsik Attila egyetemi hallgató.
Fotók: Philip János