Gál László nevét vette fel az ELTE SEK sportcsarnoka

2023.04.06.
Gál László nevét vette fel az ELTE SEK sportcsarnoka
Mostantól Gál László egykori professor emeritus nevét viseli az ELTE Savaria Egyetemi Központ 1991-ben átadott sportcsarnoka. Az erről tanúskodó táblákat az egyetem rektora és Gál László özvegye leplezte le a létesítményben megtartott névadó ünnepségen április 5-én.

A ceremónián az egyetem vezetői, oktatói, hallgatói és öregdiákjai, városi és vármegyei politikusok, valamint sportszakemberek, illetve mindazok jelen voltak, akik a vasi vármegyeszékhelyhez kötődő, csaknem öt évtizedes pályafutása során szakmai és személyes kapcsolatban álltak Gál Lászlóval.

A 2021-ben elhunyt nyugalmazott professzor a szombathelyi felsőoktatás meghatározó személyisége volt. 1974-ben a jogelőd Szombathelyi Tanárképző Főiskolán kezdett dolgozni., vezette a Testnevelési Tanszéket, majd a Sporttudományi Intézetet, 1997-ben a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola főigazgatója lett. A Szombathelyi Egyetemi Sportegyesületnek oszlopos tagja, elnökeként, majd tiszteletbeli elnökeként tevékenykedett.

A névadó rendezvényen egybegyűlteket Borhy László, az ELTE rektora köszöntötte, emlékeztetve, az egyetem a sportot nem csupán a képzések szempontjából tekinti fejlesztendő területnek, hanem a hallgatók mindennapjaiban is nélkülözhetetlenné kívánja tenni a mozgást. Közös egyetemi cél, hogy a többi mellett ez a terület is méltó figyelemben részesüljön – mondta.

A rektor emlékeztetett rá, Gál László a szakértelmén túl kedvességével, türelmével is kivívta környezete megbecsülését, személyisége mindenkire nagy hatást gyakorolt. „Ennek a sportcsarnoknak a felépítése is neki köszönhető. Az épület elnevezése kapcsán egyértelmű volt, hogy ő a legmegfelelőbb választás. Pozitív személyisége, életszeretete, optimizmusa és szorgalma övezze a sportcsarnokot és az itt sportoló hallgatókat, kollégákat. Gál László professzor úr tudása, szakmai alázata, az intézmény, és a diákok iránti szeretete mutasson utat a mai fiatalságnak, váljon ő példaképévé sokaknak” – zárta szavait Borhy László.

Megemlékező beszédet mondott Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, rector emeritus, aki Gál Lászlót a sport reneszánsz emberének nevezte, felhívva a figyelmet arra a sportszakember ars poeticájának is beillő mondatra, amelyet az ünnepség résztvevői a sportcsarnok bejáratánál elhelyezett egyik táblán olvashattak: „Hűség a hivatáshoz, az intézményhez, a kollégákhoz, a tanítványokhoz, a városhoz”.

Mocsai Lajos szavai szerint annak idején a Testnevelési Főiskola kézilabda szakedző szakja Gál Lászlótól örökölte az ő mentalitását és mély tudását képviselő, szombathelyi tanárképzőn végzett kézilabdázó hallgatókat. A kutatóriumi elnök hangsúlyozta: élete során Gál László a sport csaknem minden meghatározó területén alapító tagként, illetve vezetőként tevékenykedett, jövőbe látással gondolkodva, a rá bízottak érdekeit országos viszonylatban, a nemzetközi kisugárzás igényével képviselve.

Sterbenz Tamás, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem rektora, az ELTE Savaria Egyetemi Központ öregdiákja személyes hangvételű beszédében elmondta, 1986-ban főiskolásként nagylelkű és nagyvonalú embernek ismerte meg Gál Lászlót. A 2000-es években, amikor csak edzőként Szombathelyre hívta egy–egy kosárlabda-mérkőzés, azt tapasztalta, hogy az akkor már főigazgatói posztot betöltő Gál László nem,csak hogy egyetlen meccset sem mulasztott el, de szeretetteljes odafigyeléssel figyelte munkáját. Sterbenz Tamás végül azt kívánta Szombathely városának, illetve az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek, hogy sok Gál Lászlóhoz hasonló sportszakembert tudhassanak a magukénak.

A rendezvényen közreműködtek a Savaria Zenepedagógiai Tanszék, valamint a Magyar Irodalomtudományi Tanszék hallgatói: Horváth Nóra (ének), Szalai Kamilla (zongora), Gombor Bálint, Klujber Kristóf és Kővári Dorottya (próza). Felkészítő tanáraik: Pozsonyiné Falusi Anikó főiskolai docens és Czetter Ibolya főiskolai tanár. Fellépett az ELTE Savaria Egyetemi Központ Szökős Néptáncegyüttese; a koreográfus Molnár Péter volt.

Forrás és további képek az eseményről: ELTE SEK