Gosztonyi Gergely és Menyhárd Attila az Online Platform Vitarendező Tanácsban
A digitális szolgáltatásokról szóló uniós rendelet (DSA) lehetővé teszi, hogy az online platformok felhasználói vitáikat peren kívül, tanúsított vitarendezési testületek segítségével rendezzék. Ezek a testületek nem hozhatnak kötelező döntést, kivéve, ha az adott online platform azt magára nézve kötelezőnek ismeri el, azonban megteremtik a lehetőségét, hogy megfelelő szakértelemmel bíró személyek idő- és költséghatékony módon dönthessenek olyan vitás kérdésekben, amelyeket az online platform felhasználóinak a szolgáltatóval közvetlenül nem sikerül rendezniük.
A DSA értelmében a tagállamok is létrehozhatnak ilyen testületeket: hazánkban az internetes közvetítő szolgáltatások egyes szabályairól szóló törvény rendelkezik az Online Platform Vitarendező Tanácsról, amelynek feladata az uniós rendelettel összhangban a DSA szerinti vitás ügyek bíróságon kívüli rendezése.
Az Online Platform Vitarendező Tanács releváns tapasztalattal és jogi végzettséggel rendelkező tagokból áll, személyük egy részére olyan országos szervezetek tehettek javaslatot, amelyek legalább három éve látnak el szakmai érdekképviseletet, önszabályozást a kiskorúak védelme, az információs társadalom, valamint a médiatartalom-szolgáltatók és az elektronikus hírközlési szolgáltatók érdekében.
A médiahatóság elnöke a különböző szakmai szervezetek jelöltjei közül hét szakembert választott ki, két további tagot pedig a vonatkozó NMHH-rendelettel összhangban maga delegált a tanácsba – szem előtt tartva, hogy a kiválasztott tagok különböző területekről hozott szakértelemmel járulhassanak hozzá a megalakuló testület hatékony működéséhez. Az Online Platform Vitarendező Tanács tagjai július 18-án vehették át kinevezésüket Koltay Andrástól, az NMHH elnökétől.
Forrás: NMHH