GTK-s siker nemzetközi esettanulmányi versenyen

2021.10.18.
GTK-s siker nemzetközi esettanulmányi versenyen
Mészáros Bence Dávid pénzügy és számvitel szakos hallgató csapatával második helyezést ért el a Baker Hughes és az ACCA egyetemistáknak szervezett megmérettetésén.

A nemzetközi gazdasági verseny fő szervezője a Baker Hughes energiaipari multinacionális vállalat, társszervezője pedig az Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) nemzetközi pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai testület. Az ACCA-tagság megszerzése jelentős előnyt jelent a nemzetközi könyvvizsgálati, számviteli, belső ellenőrzési és kontrolling pozíciók betöltésekor, sőt egyes vezetői pozíciók betöltésének előfeltételét is képezi több vállalatnál, például a Baker Hughes-nál.

A verseny csapatok közt zajlott, amelyekbe a résztvevőket véletlenszerűen osztották be. Mindegyik csapatot a Baker Hughes-nál magasabb vagy kulcspozícióban lévő személy mentorálta. A feladat a Baker Hughes jövőbeli pénzügyi stratégiájának kidolgozása volt szigorú szakmai szempontok alapján. A megoldás során építeni kellett a legújabb adatelemzési és adatbányászati FINTECH technológiákra, utána kellett járni, mely területeken és miként lehetne mesterséges intelligencia megoldásokat alkalmazni a pénzügyekben, javaslatot kellett tenni arra is, milyen módszerekkel javítható a pénzügyi-számviteli szervezet hatékonysága. A prezentációt a résztvevők a vállalat regionális vezetőinek adták elő, akik azt értékelték.

Mészáros Bence Dávid, az ELTE Gazdaságtudományi Kar alapszakos hallgatója nemzetközi csapatával 2. helyezést ért el a versenyen. „Az ELTE-n is elég sokat modellezünk, ez jó formája a tanulásnak. A versenynek ez a része nem is ért váratlanul. Meglepett viszont az, hogy a pénzügyi stratégiára tőlünk, hallgatóktól várták a vállalat felsővezetői az ötleteket” – mondja a versenyről a díjazott. 

A jelentkezők mind valamilyen gazdasági szakon tanulnak, és többen már az üzleti életben is gyakorlati tapasztalatot szereztek. A pénzügyi stratégiai javaslat kidolgozása során az energiaipar speciális sajátosságairól a mentorok nyújtottak felvilágosítást. „A jó angoltudás elengedhetetlen volt, mivel senki nem beszélte a másik anyanyelvét. Multikulturális közegbe kerültünk, és egyébként is sokszínű volt a csapat. Mindenki másféle tudást, kultúrát, értékrendet hozott, a problémákat ennek megfelelően sokfelől közelítettük meg. A különböző nézőpontokat aztán össze kellett hangolni, ez nagyon izgalmas folyamat volt – teszi hozzá Molnár Bence. – Ha leülünk hárman-négyen egy anyanyelvet beszélők ugyanehhez a feladathoz, akkor valószínűleg sokkal hamarabb elkészülünk, de jóval gyengébb eredménnyel.”

A döntőbírák folyamatosan figyelemmel kísérték egyénileg is a versenyzőket, és néhányuknak gyakornoki pozíciót, esetleg teljes munkaidős állást ajánlottak fel. Mészáros Bencét számviteli gyakornoki pozícióra hívta magához a vállalat 2022 szeptemberétől, amikor végez alapszakján az ELTE-n.

Az ELTE GTK interjúját Molnár Bence Dáviddal a kar honlapján olvashatja el.