Gyerekkor a múltban és a jelenben

2025.04.21.
Gyerekkor a múltban és a jelenben
Budapesten rendezik meg a “Child Space 2025" című nemzetközi konferenciát a gyerekek biorégészeti és bioszociális kutatásairól, elsőként indítva párbeszédet a múltbeli gyerekkor tudományterületeken átívelő kutatási irányai között.  

Mai társadalmunk egyik legnépszerűbb beszélgetési témája: a gyerek. Számtalan szakkönyv, internetes fórum szól arról, mit tehetünk gyerekeink kiegyensúlyozott testi-lelki fejlődéséért, és mit tudhatunk meg az új ismeretek birtokában saját gyerekkorunkról. Látjuk, hogy a korai élményeknek komoly szerepük van felnőttkori szerepeinkben, abban, ahogy a modern társadalomhoz, környezetünkhöz alkalmazkodunk. De hogyan jutottunk el a mai felfogáshoz? 

A gyerekek nem voltak láthatatlanok a múltban sem: testi maradványaik tanúskodnak arról, hogy milyen környezeti, társadalmi tényezők befolyásolták fejlődésüket, és vezettek ahhoz, hogy ne érhessék meg a felnőttkort. A múltbeli szülői attitűd és a gyerekek családi/közösségbeli kötelékeinek megismerése elengedhetetlen a modern kor kapcsolatrendszerének megértésében és alakításában is.

A HUN-REN Régészeti Intézet, a HUN-REN Archeogenomikai Intézet, az ELTE Régészettudományi Intézet, valamint az ELTE Biológiai Intézet újszerű konferenciájának középpontjában a gyerek áll. De a múltbéli gyerekkor kutatása térségünkben még maga is gyerekcipőben jár. A Child Space 2025 (Narratives and New Perspectives on the Bioarchaeology of Children and Their Biosocial Complexity) konferencia ezen kíván változtatni azzal, hogy párbeszédre hívja a legkülönfélébb területek kutatóit.

A nyilvános előadásokban a téma legismertebb kutatói a gyerekkor régészetébe vezetnek el bennünket. A kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésen már a pszichológia, pedagógia, kulturális antropológia képviselő is részt vesznek, létrehozva egy új perspektívát nemcsak a gyerekkorra, hanem az emberi lét egészére vonatkozóan. A témák érintik a társadalmi szerepek, működések kérdéskörét, a családi/közösségi kapcsolatokat, a gyereknevelést, az életciklust és annak megszakadását, másrészt biológiai szempontból vizsgálják az emberi lét legérzékenyebb időszakára ható társadalmi és környezeti változások kutatási lehetőségeit.

A konferenciára minden érdeklődőt szeretettel várnak, regisztrálni  2025. április 25-ig lehet, a kapcsolódó gyerekrajzversenyre  május 12-ig várják az alkotásokat.