Hárommilliárdos fejlesztési program indul az ELTE-n

2022.10.18.
Hárommilliárdos fejlesztési program indul az ELTE-n
„Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális és készségfejlesztése az ELTE-n” projekt az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköze RRF-2.1.2-21-es számú konstrukciójának keretében, bruttó 3,259 milliárd forint összegű európai uniós támogatás segítségével valósul meg 2022 és 2026 áprilisa között.

A program az egyetem lágymányosi és belvárosi campusát, egyéb budapesti telephelyeit, illetve Szombathelyen a Savaria Egyetemi Központot érinti. A fejlesztések három fő, egymáshoz szorosan kapcsolódó területen valósulnak meg: a gyakorlati képzéshez szükséges laboroknak helyet adó épületek részleges energetikai rekonstrukción esnek át, ezzel párhuzamosan fejlesztik az egyetemi digitális eszközparkot és az egyetemi informatikai hálózatot, illetve megújítják a digitális oktatásmódszertant, és a hallgatók és oktatók digitális kompetenciáit is növelik. A fejlesztések az ELTE oktatási és kutatási potenciáljának megerősítését szolgálják.

A lágymányosi campus északi épület fűtési-hűtési rendszerének és világításának korszerűsítése, illetve a komfort légtechnikai rendszer részleges cseréje eredményeként számottevő energiamegtakarítás érhető el – mondta el Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese. A korszerűsítés jelentősen hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez és a megújuló energia hasznosításához.

A 2020 tavaszán kitört koronavírus-járvány jól rávilágított az online oktatási környezet kiemelt szerepére. Erre a XXI. századi kihívásra az ELTE a digitális oktatásmódszertan, tananyag és eszközpark fejlesztésével, a megfelelő tanananyag-menedzsment rendszer kiépítésével, az oktatást-kutatást támogató kollégák és a hallgatók eszközhasználati, digitális kompetenciáinak fejlesztésével kínál megoldást.

Cseszregi Tamás oktatási igazgató

A projekt a természettudományos képzések és a pedagógusképzés gyakorlatorientált programjainak átfogó megújításával, a hallgatók és oktatók kulcskompetenciáinak erősítésével (ELTE Karrierprogram, idegennyelvi képzések modernizálása, intelligens szakosodást támogató készségek fejlesztése), valamint a külföldi partnerintézményekkel közösen folytatott nemzetközi képzéseket fejlesztő lépésekkel járul hozzá a munkaerőpiaci igényeket kiszolgáló, versenyképes felsőoktatási struktúra megteremtéséhez – fogalmazott Cseszregi Tamás, az ELTE oktatási igazgatója.

Borítókép: Darázs Lénárd általános rektorhelyettes