Hiedelmeink - az emberi gondolatok építőkövei

Hiedelmeink - az emberi gondolatok építőkövei
10/24

2018. október 24. 16:00

ELTE TTK Biológia Könyvtár (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C)

10/24

2018. október 24. 16:00 -

ELTE TTK Biológia Könyvtár (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C)


Csányi Vilmos Széchenyi-díjas magyar biológus, az ELTE Természettudományi Kar professor emeritusa tart előadást a az ELTE TTK-n a Biológia Könyvtárban, és bemutatja a Hiedelmeink – az emberi gondolatok építőkövei című könyvét is.

Csányi Vilmos biokémikus, etológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Magyar Tudomány főszerkesztője. Kutatási területe az állati és emberi viselkedés, valamint a biológiai és a kulturális evolúció kérdései. Etológiai munkásságának középpontjában az úgynevezett kulcsingerek szerepének kimutatása áll, elsősorban ragadozófelismerési és tanulási folyamatokban. Nevéhez fűződik az evolúció általános elméletének kidolgozása, amely a biológiai evolúció mellett technikai, pszichológiai, illetve kulturális folyamatokra is értelmezhető. Az etológiai kutatások mellett elméleti biológiai stúdiumokat is folytatott, ebben a témában több publicisztikája is megjelent. A Nagykutya csillagképben csillagot neveztek el róla 1999-ben.

Több mint kétszáz tudományos publikáció szerzője vagy társszerzője, ezen kívül közel harminc könyvet írt. Jelentős tudománynépszerűsítő és publicisztikai munkássága is. A 2000-es évek második felében kezdett el szépirodalommal foglalkozni. 

Októberi előadásában az ELTE TTK Biológia Könyvtárban részletesen beszél Hiedelmeink – az emberi gondolatok építőkövei című könyvéről.

A hiedelmek egész életünket behálózzák: hiszünk ideológiákban, politikai pártokban, hiszünk Istenben, szellemekben, angyalokban és ördögökben is.

Vannak egyszerű hiedelmek, mint például hogy hány percig kell a lágy tojást főzni, vagy mely gyógymódok hatásosak. Ugyanakkor a hiedelmek rendkívül összetettek is lehetnek: mi az élet értelme? Miért éppen úgy jó a társadalom szerkezete, ahogy van? A könyvben Csányi Vilmos és szerzőtársa, Tóth Balázs hiedelmeink keletkezését és működését mutatják be. Bebizonyítják, hogy hiedelmeink által ismerjük meg és formáljuk saját képünkre a világot, és még a valóság olyan alappillérei is hiedelmek, mint hogy mit jelent az "én". A biológia, a pszichológia és a kultúra egyéb területeiről vett szemléletes példák segítenek megérteni, hogy a hiedelmek megalkotására való képesség az egyik legfontosabb emberi adottságunk.

Az előadás végén lehetőség lesz a könyv megvásárlására és dedikáltatására.

Az eseményt az ELTE Alumni Központ támogatja.

Forrás: ELTE TTK