Honnan tudjuk, amit a részecskékről tudunk?

2025. március 20. 17:00
ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online
2025. március 20. 17:00 -
ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online
Talán nem árt egy picit kételkednünk, amikor olyan dolgokról tanulunk, amiket szabad szemmel nem látunk. Ilyenek például az elemi részecskék, amelyek minket is felépítenek. Honnan tudjuk tehát, amit róluk tudunk? Miért és mikor lehetünk meggyőződve valamiről, és mikor nem? Mi kell ahhoz, hogy előrelépjünk a megismerésben? Hogyan születnek a nagy kísérleti felfedezések? Honnan indultunk, és hová jutottunk a részecskék és viselkedésük tanulmányozásában? Lehet, hogy szabad szemmel is látjuk őket? Hogyan tegyünk fel egyáltalán kérdéseket? Miért fontos az elméleti és a kísérleti fizika kapcsolata? Előadásunkban tehát áttekintjük a kísérleti részecskefizika néhány érdekes kérdését, régebbi és újabb felfedezését, egy teljesen szubjektiv és személyes szemszögből, mindenki számára érthetően.
Veres Gábor az ELTE-n szerzett diplomát, majd 2002-ben PhD-fokozatot. 2013-ban avatták a Magyar Tudományos Akadémia doktorává, majd 2014-ben szintén az ELTE-n habilitált. Kutatóként dolgozott többek között a CERN svájci központjában és a Massachusetts Institute of Technology-n a Boston mellett fekvő Cambridge-ben. Kutatási területe a részecskefizikán belül az erős kölcsönhatás extrém körülmények közötti vizsgálata, a nehézion-fizika és a standard modell egyes részterületeinek vizsgálata.[
Az atomoktól a csillagokig előadássorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. Az előadások online is követhetők a Természettudományi Kar közvetítőcsoportjának támogatásával, a videofelvételek napokon belül felkerülnek a sorozat weblapjára és YouTube-csatornájára is.