Horvát-magyar jogtörténeti csereszeminárium

2017.07.24.
Horvát-magyar jogtörténeti csereszeminárium
Nagy sikerrel zárult a II. horvát-magyar jogtörténeti csereszeminárium, melyen két oktató mellett hat horvát és hét magyar joghallgató adott elő, ismertetve legfrissebb kutatási eredményeiket.

Egyre nagyobb az érdeklődés az ELTE Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszéke és a Zágrábi Egyetem Horvát Állam- és Jogtörténeti Tanszéke közös szervezésében tavaly indult nyári jogtörténeti kurzus iránt, mely elsősorban az alkotmánytörténet, a közigazgatási jog és a magánjog kérdéseivel foglalkozva ösztönzi a hallgatókat kutatómunkára.  A tavalyi budapesti nyitás után, amikor az ELTE ÁJK fogadta a horvát hallgatókat oktatóikkal együtt, idén a II. csereszemináriumot Zágrábban rendezték meg 2017. július 18. és 20. között.

A kurzus témája az 1848–1991 közötti időszak horvát és magyar közigazgatása és alkotmányos történelme volt. Magyar részről az oktatói előadást Gosztonyi Gergely, a Magyar Állam- és Jogtörténet Tanszék adjunktusa, a kurzus elindítója tartotta An Overview of the Hungarian Constitutional History and Political Changes between 1848 and 1949 címmel. 

A horvát és magyar hallgatók két napon keresztül mutatták be kutatási eredményeiket, amit vita követett az oktatók vezetésével. A magyar diákok a dualizmus korának oktatáspolitikájáról, Budapest fővárosként való kiteljesedésének közigazgatási vonzatairól, a vallásszabadság alkotmányos kérdéseiről, a 48-as "press code" sajtótörvénybeli helyéről, a kormány kivételes hatalmának szabályozásáról, a nők szavazati jogának alakulásáról, illetve a kiegyezés utáni horvát és magyar közigazgatás jellegéről tartották meg beszámolóikat.

A hallgatók felkészítésében Bódiné Beliznai Kinga és Gosztonyi Gergely vett részt.

Forrás: MÁJT